צה"ל כיבד את 12 חטיבות הלוחמים של תש"ח שהוקמו לפני 70 שנה עם המדינה, ביום הוקרה מיוחד. מדובר בחטיבות שנלחמו במלחמת העצמאות כדי להבטיח את קיום המדינה שבדרך, וגם כיום הן ממשיכות לתפקד כחטיבות בסדיר ובמילואים.

זיכרון ראוי. פרנק עם אל"מ ברהב, צילום: דובר צה"ל

ב-1948 יצאו חברי הגדוד הראשון של חטיבת יפתח למסע רגלי באורך 30 ק"מ, שבסופו נלחמו על שחרור מלכיה במטרה למנוע את ניתוקם של יישובי רמות נפתלי מיתר היישובים בצפון. הלוחמים נתקלו במתקפה חריפה אותה הדפו כדי להבטיח את שלום יקיריהם.

בין הלוחמים היה גם גד פרנק, שמתגורר בקיבוץ יפתח ועוסק בפיסול ובתכנון אתרי הנצחה לרבות זה שממוקם במלכיה. פרנק החליט להקים אנדרטה לזכר חבריו שנפלו קרב, ועיצב את הפסל הממוקם היום במקום שבו התקיימה אז הלחימה.

במסגרת יום ההוקרה קיימו חיילי ומפקדי חטיבת יפתח היום סיור בעקבות קרבות החטיבה בצפון ב-1948. הם הגיעו אל הפסל שעיצב פרנק, ובסמוך לו האזינו לסיפורו. מפקד החטיבה, אל"מ אלישב ברהב, הודה ללוחמי ולמפקדי העבר שהגיעו לחלוק את סיפורם, והעניק להם את תעודות ההוקרה.

"מרגש מאוד להיות כאן", אמר פרנק לאנשי חטיבת המילואים במלכיה. "כאן ניתן לראות את הפסל שבעזרתו הנצחתי את האנשים שנפלו. החלטתי שאני מוכרח להציג להם זיכרון ראוי".

לאחר הסיור במקומות הלחימה השונים, נסעו כלל הלוחמים, המפקדים וחיילי העבר לעצרת המרכזית לחטיבות התש"ח שהתקיימה בקיסריה בראשות מפקד פיקוד הצפון, האלוף יואל סטריק.

"מדובר בפרויקט חשוב ומרגש עבור לוחמי ומפקדי העבר וגם עבורנו, הלוחמים והמפקדים שמשרתם היום", אמר ראש מטה פיקוד הצפון, תא"ל אשר בן לולו. "מדובר בשיעור על גבורה והקרבה ויותר מכל על כבוד להיסטוריה ולמורשת. פיקוד הצפון גאה להוביל את העצרת ורואה בכך חשיבות גדולה".