הסופר והמחזאי נתן שחם, שהיה מוכר כבעל ידע רב בתחום המוזיקה הקלאסית ונגן ויולה חובב, הלך הבוקר (שני) לעולמו והוא בן 93.

היה ממניפי דגל הדיו. שחם, צילום: דוד (דדה) עינב

שחם, חתן פרס ישראל לספרות ב-2012, פרסם עשרות רומנים וספרי ילדים, כמו גם מחזות שנחשבו להצלחה. במהלך שנות הכתיבה הארוכות שלו זכה בפרסים ספרותיים רבים, דוגמת פרס שלונסקי (1958), פרס ביאליק (1988), פרס ניומן (1993) ופרס ראש הממשלה לספרות (2007).

שחם נולד ב-1925 בתל אביב תחת השם נתן שטיינמן. אביו היה הסופר אליעזר שטיינמן, ואחיו הגדול היה הסופר דוד שחם. נתן למד בגימנסיה הרצליה והיה חבר תנועת המחנות העולים, ומאוחר יותר השומר הצעיר.

ביוני 1942 התגייס עם חברי התנועה להכשרת הפלמ"ח, ומונה לקצין ההסברה של הפלוגה. הוא השתחרר ב-1945 והצטרף לקיבוץ בית אלפא.

נתן שחם השתתף בקרבות מלחמת השחרור, בין השאר על הכפר הערבי סעסע - קיבוץ סאסא של היום. הוא היה ממשחררי אילת שהניפו את דגל הדיו באום רשרש במסגרת מבצע עובדה ב-1949. לאחר המלחמה השתחרר ושב לקיבוץ.

בין השנים 1977 ל-1980 שימש נספח תרבות בניו יורק. כמו כן היה משנה ליו"ר רשות השידור ועורך בכיר בהוצאת ספריית הפועלים. היה נשוי לקטינה ואב לשני בנים ובת. בתו היא הסופרת ואוצרת המוזאונים אורית שחם גובר.

בין ספריו הידועים והאהובים של שחם ניתן למנות את "גוף ראשון רבים", "רביעיית רוזנדורף", "לוח חלק" ו"חשבון רדום". בשנתיים האחרונות שהה בבית הסיעודי של הקיבוץ. מועד הלוויה טרם נקבע.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ספד לו ואמר כי "התנועה הקיבוצית והקיבוצים כואבים את מותו של חברנו, חבר בית אלפא וחתן פרס ישראל נתן שחם, איש הפלמ"ח ואיש ספר, איש תרבות ואיש ההתיישבות העובדת.

"כחלק מסופרי דור תש"ח הטביע שחם חותם על התרבות בישראל שזה עתה קמה, וגם לאחר מכן הפליא בכתיבת ספרים, מחזות ובעריכת כתבים של אחרים. התרבות הישראלית, הצברית והקיבוצית איבדה היום את אחד ממורי הדרך החשובים שלה. כתביו וספריו יישארו עמנו לעד. יהי זכרו ברוך".