הבחירות לראשות מועצת הגליל העליון יתקיימו, בדומה לרשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, בסוף חודש אוקטובר השנה. אבל השטח רועש כבר כעת, וכרגע נראה שישנו רק אדם אחד שהצהיר על עצמו כמועמד להחליף את ראש המועצה המכהן גיורא זלץ (להבות הבשן), המסיים קדנציה ראשונה בתפקיד.

ויתר על תפקידים בכירים. מסטאי, צילום: אלבום פרטי

מדובר בתא"ל במיל' מאיר (מייקה) מסטאי, מההרחבה הקהילתית בקיבוץ שמיר. אם ייבחר יהיה מסטאי ראש המועצה הראשון שאינו חבר קיבוץ.

בעוד כשבועיים, בתחילת חודש יוני, צפוי מסטאי להכריז רשמית על התמודדותו, אולם כבר כעת הוא נפגש עם תושבי האזור ועם מזכירויות קיבוצים. מסטאי מחזיק בידע רב בפוליטיקה האזורית, ושוחח כבר עם בעלי תפקידים בכירים לשעבר מהגליל העליון.

מסטאי ומשפחתו היו מראשוני המתיישבים בהרחבה בשמיר עוד לפני יותר מעשור. אשתו יפעת עובדת כגננת ביראון, בנו יובל משרת בצה"ל, ובתו שירה מסיימת שנת שירות. חברים בקיבוצו מעידים עליו כי סיבות אידאולוגיות, לצד חיבור לטבע וקשר עם חברה ערכית, הביאו אותו להתגורר במקום.

בעת שירותו הצבאי נסע למרכז הארץ יום־יום למלא את תפקידו כראש חטיבת התקשוב בזרוע היבשה. מסטאי הוא גם יו"ר עמותת "הגיע זמן גליל", הפועלת זה כשלוש שנים מול משרדי הממשלה כדי לקדם את הגליל.

מאז יצא לגמלאות מצה"ל משמש מסטאי בתפקיד בכיר במוטורולה, ואם ייבחר ייאלץ לוותר על תפקיד זה ועל תפקידים נחשקים אחרים המוצעים לו. כשיכריז בקרוב על מועמדותו, יציג מסטאי את המצע שלו ואת תוכנית העבודה, המבוססים על למידה יסודית של האזור ועל צורכי התושבים ורצונותיהם.

ככל הידוע, בכירי האזור שאיתם נפגש התרשמו ממנו ומיכולותיו, וכן מרצונו לתרום לאזור ולקדם אותו. עוד נאמר לידיעות הקיבוץ כי הוא בעל קשרים רבים בכנסת, בממשלה וכמובן גם בצבא.

ככל הידוע, מסטאי זוכה לתמיכת חברים מהנהלות הקיבוצים של ברעם, חולתה, שניר, כפר גלעדי, נאות מרדכי ושמיר. לדברי אהרון ולנסי מכפר גלעדי, ראש מועצת הגליל העליון לשעבר, מדובר באיש טוב וראוי.

גם עוזי צור משמיר צפוי לתמוך בו. חברים נוספים, בהם נוגה מרקמן משמיר, מעידים גם הם על יכולותיו. "הוא פתוח, קואופרטיבי, אין בו ציניות, ואין ספק שהוא יכול להוביל את הגליל למחוזות חדשים", אמרה.

בתשובה לשאלה אם יש סיכוי למועמד אנונימי באופן יחסי לנצח ראש מועצה מכהן, השיב אחד העוסקים בתחום הפוליטי באזור כי האכזבה בחלק מהקיבוצים מהנהגת המועצה בשנים האחרונות תאפשר למסטאי לנצח ברוב גדול.

בכל הקשור לגיוס משאבים הנדרשים לקמפיין בחירות, נמסר מחברי הצוות הקרוב לו כי יש ביכולתו של מסטאי לממן את הקמפיין מבלי להיעזר בגורמים נוספים, וכי הוא מוקף חברים, אנשי צבא לשעבר ותושבים מהאזור, המעוניינים לתמוך במסע הבחירות שלו.

בתשובה לפנייה בנוגע למועמדותו לקדנציה נוספת של גיורא זלץ, השיבו במועצה כי בכוונתו להמשיך בעשייה בקיבוצים, ולהוביל את הפעילות האזורית.

"גיורא פועל לשמירה על האינטרסים של הגליל העליון ויישוביו, ומהווה גורם משמעותי במאבקים הארציים בשל ההערכה הגבוהה שהוא זוכה לה בכנסת ובמשרדי הממשלה.

"הוא פועל ללא לאות להיערכות לחירום ולמיגון בתי התושבים, בתי הספר, הגנים ומבני הציבור. הוא גם שותף למאבק מול הטרור החקלאי ולקיצוץ של מכסות המים לחקלאות", נמסר מדוברות המועצה.