שמו של קיבוץ בית השיטה נקשר לחיל השריון אחרי שרבים מבניו שירתו, ועוד משרתים, על מרכבות הברזל, וגם בעקבות השיר "והחיטה צומחת שוב" של דורית צמרת, שנכתב לזכרם של 11 הנופלים חיילי השריון מהקיבוץ שנפלו במלחמת יום הכיפורים.

חיבור שעוזר המון. בן שמחון (מימין) וצ'ופה (הכי שמאלי) לפני קבלת דרגות הסגן, צילום: דובר צה"ל

שני חברי ילדות מבית השיטה, שהפכו לידידי נפש בנעוריהם, המשיכו את המסורת, התגייסו יחד לצה"ל ואינם נפרדים גם במהלך שירותם הצבאי.

סגן רון בן שמחון בן ה-21 וסגן עוז צ'ופה בן ה-22, הם מפקדי מחלקות מקבילים בגדוד 9 בחטיבה 401. השניים התגייסו בנובמבר 2014, עברו את הטירונות באותה פלוגה, המשיכו לשרת זה לצד זה באותו הצוות באימון המתקדם ולא נפרדו גם בקורס מפקדי הטנקים ובקורס הקצינים.

בסיום הקורס שובצו כמפקדי מחלקות בגדוד, וכעת פתחו יחד את המחזור הרביעי עליו הם מפקדים.

"מגיל הגן עברנו יחד כל שלב בחיים", סיפרו השניים למיינט קיבוץ. "למדנו באותו בית ספר יסודי, באותו התיכון בעין חרוד ולבסוף גם התגייסנו יחד לאותו התפקיד".

"כשמגיעים לכיתה י"ב עוזבים את הבית של ההורים ומקבלים חדר בשכונה של הצעירים, והשכנים שלך הם החברים הכי טובים שלך", סיפר בן שמחון. "ועוז הוא שכן שלי. זה בין הדברים האהובים עליי בקיבוץ, מעבר לזה שכולם מכירים את כולם".

"מה שאני אוהב בקיבוץ שאנחנו בסוג של בועה", הוסיף צ'ופה, "זה מקום קטן שכולם מכירים את כולם. קשה להסביר את זה, אבל יש פה משהו רגוע ושקט".

השניים, גם בלי הקשר המשותף לשריון, ממשיכים מורשת משפחתית של חובשי כומתות שחורות. צ'ופה הוא אחד משלישיית אחים שהתגייסו יחד לחטיבה 401, ולבן שמחון אח גדול המשרת כסמ"פ בקורס מפקדי טנקים ואח קטן שנמצא היום בהכשרה בחטיבה.

"עם סיום המסלול יצאנו לקורס מפקדים. אחר כך נשארנו להיות מדריכים בקורס מפקדים, אחר כך פיקדנו על קורס המפקדים ויצאנו יחד לקצונה. זאת לא הייתה החלטה משותפת, אבל יצא ששנינו רצינו להשפיע יותר ולהיות בתפקיד יותר משמעותי", סיפר בן שמחון.

אחרי סיום קורס הקצינים הגיעו החברים לגדוד 9, שם הם משרתים היום כמפקדי מחלקות מקבילות. "קורס הקצינים היה משמעותי מאוד ותרם לנו שהיינו שם יחד.

"זה היה כיף וחוויה שאזכור תמיד. אני מאוד מרוצה מהתפקיד שאני נמצא בו כרגע. אני רואה את השינוי שעוברים החיילים שאני מפקד עליהם, וזה מבחינתי מה שמנצח", הוסיף צ'ופה.

איך הגבתם כשגיליתם שאתם מתגייסים יחד?

"זה היה מצחיק. היינו כמה חברים שקיבלו שיבוץ לשריון וידענו שכל עוד נהיה יחד יהיה לנו טוב. היינו ביחד באוטובוס, בחדר בטירונות, ותמיד צחקנו על הכל", סיפרו השניים.

"עברנו כל שלב יחד". צ'ופה (מימין) ובן שמחון בגיל הגן, צילום: אלבום משפחתי

"גם כשקשה יש לנו אחד את השני לצחוק על המצב, וזה משנה את האווירה והופך את השירות להרבה יותר טוב. זה כיף שיש מישהו שעובר איתך הכל גם בצבא וגם בבית. החיבור הזה עם מישהו שמכיר אותך מאז שנולדת עוזר המון".

יש לקצינים מבית השיטה מסר חשוב להעביר למתגייסים, שעוד מאמצים את הסטיגמות הקשורות לשירות בחיל השריון. "זה המקום הכי משמעותי בצבא. מי שמגיע לשריון עובד קשה אבל ברגע שהוא מגיע הוא מבין כמה טוב כאן. יש פה אווירה מדהימה וקשר חזק בין החיילים למפקדים", תיאר בן שמחון.

"מי שמגיע צריך למחוק את כל הסטיגמות שיש לו על החיל ב-180 מעלות", הוסיף צ'ופה. "אנחנו נלחמים בכלי המלחמה הכי חזק שיש על היבשה והאווירה מדהימה, יש תחושה של משפחה אחת גדולה ואיכות של נבחרת מנצחת".