בקיבוץ שדה אליהו שבעמק המעיינות הולך ונבנה הקמפוס החדשני "הביתה", שיהווה בית ראשון במולדת לצעירים יהודים מרחבי העולם המגיעים לישראל במסגרת אולפן עברית וגרעין צבר.

רוקמים קשר מיוחד עם העולם. מבט אל חזית הקמפוס, צילום הדמיה: באדיבות שדה אליהו

הקמפוס החדש ייחנך ב-24 במאי בטקס בהשתתפות שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, שגריר ישראל בארצות הברית לשעבר ח"כ מייקל אורן, נציגי תנועת הקיבוץ הדתי והמועצה האזורית עמק המעיינות ועוד.

מי שהתגייס להקמת הקמפוס החדש הוא מייקל גרינברג. גרינברג הגיע לשדה אליהו מקנדה ב-1968, וקשר קשר הדוק עם משפחות הקיבוץ.

בתום השהות באולפן התגייס לצנחנים כחייל בודד ונלחם לצד חבריו משדה אליהו במלחמת ההתשה. עם סיום הקרבות שב לקנדה, רק כדי לחזור בשנית לישראל עם תחילתה של מלחמת יום הכיפורים.

כיום גרינברג מתגורר בפלורידה שבארה"ב, ועוסק בייזום נדל"ן. במשך השנים שמר על קשר עם חבריו מהקיבוץ, כשכמה מאחייניו היום משרתים בצה"ל כחיילים בודדים.

בשנים האחרונות הוא התגייס שוב, כדי להקים את הקמפוס הייחודי בשדה אליהו שייתן מענה לצעירים שמגיעים לישראל ומבקשים ללמוד בה עברית או להתגייס לצה"ל כחיילים בודדים.

עלות ההקמה עמדה על כ-30 מיליון שקלים, והוא תוכנן ועוצב בידי האדריכל צביקה תמרי, בן הקיבוץ וחברו הקרוב של גרינברג. השניים שיתפו פעולה באופן הדוק החל מקביעת הפרוגראמה הראשונית, ועד לאבזור הפרויקט המלא.

את הבניה ביצעה קבוצת תדהר והיא כללה חדרי לימוד, מועדון, משרדים ו-44 חדרים שבהם הציוד הנדרש למגורי הצעירים והחיילים.

חברים קרובים. גרינברג (משמאל) ותמרי, צילום: קיבוץ שדה אליהו

בקמפוס "הביתה" ילמדו מדי שנה כ-200 תלמידי אולפן וחניכי גרעין צבר. על התוכן יהיה אחראי צוות מקצועי מקיבוץ שדה אליהו, בשיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית, משרד הביטחון, תנועת הצופים והתנועה הקיבוצית.

"הסיפור של הקמת קמפוס 'הביתה' מעיד יותר מכל על הקשר המיוחד שאנחנו רוקמים כאן עם צעירים יהודים מרחבי העולם", הסבירה מנהלת הקמפוס, לאה בן יצחק. "אנו מצפים ונרגשים לפגוש בטקס חנוכת הקמפוס את מייקל ואת בני משפחתו, יחד עם מאות בוגרים שלנו המתגוררים כיום בארץ ובחו"ל".