גלריית הקיבוץ תגיע בסיום העונה הנוכחית לסוף דרכה, כשכל חמש התערוכות שעוד יוצגו בה במהלך השנה יקבלו את כותרת הגג "סוגרים 1", "סוגרים 2", "סוגרים 3" וכך הלאה.

תערוכות בסימן של פרידה ונטישה. קיני, צילום: קרני עם-עד

הגלריה, שנפתחה מיד לאחר מלחמת ששת הימים וציינה בשנה שעברה 50 שנה לקיומה, היתה אמורה לסיים את פעילותה כבר בסוף 2016 בהמשך להמלצות ועדת כוחן לפיהן ייסגרו, או תקוצץ התמיכה, בגופי תרבות שאינם נושאים את עצמם כלכלית ללא תמיכה מתקציבי התנועה הקיבוצית.

מנכ"לית התנועה הקודמת, מיכל וינברג, החליטה לבסוף לדחות את הגזירה משיקולים שונים.

יעל קיני (נחשון), אוצרת הגלריה מ-2010, סיפרה על פגישה שקיימה עם מנכ"לית התנועה הנוכחית הדס דניאלי-ילין (יגור) ועם יואב דרורי (געש), מנהל הנכסים והתפעול ב"חבצלת".

במהלכה טענו השניים שהמרתף ברחוב דב הוז 25 זקוק לשיפוץ משמעותי – מהלך שייצא לפועל רק במידה והמקום יהפוך לחלל נושא רווח, כלומר למבנה משרדים להשכרה וכדומה.

"על פי התוכנית המקורית הגלריה היתה אמורה להיסגר במועד נוסף בסוף שנת 2017, אבל אז דרורי טען שעלויות הארנונה שייזקפו לחובת התנועה במידה והנכס יישאר ריק יהיו גבוהות יותר מאשר המשך הפעלת הגלריה ותשלום הארנונה על ידה. כעת מתוכנן שיפוץ ובתקופה כזו לא צריך לשלם ארנונה", סיפרה קיני למיינט קיבוץ.

האם מנכ"לית התנועה הציעה לך חלל אחר לטובת המשך קיומה של הגלריה?

"היא הזמינה אותי פעמיים לבית התנועה הקיבוצית בתקווה שאסכים להעביר את גלריית הקיבוץ לאחד  מהחללים בקומת המרתף, ששימשו בעבר את 'סדנת אמני הקיבוץ' שנסגרה אף היא.

"אמרתי לה שלא ניתן לפתוח שם חלל אמנותי שמחשיב את עצמו ומביא אנשים לצפות בתערוכות. מדובר בבית משרדים ובחללים קטנים שאינם הולמים תערוכות רציניות ועבודות גדולות. איש לא היה מגיע למקום כזה במיוחד כדי לצפות בתערוכות.

"בכל מקרה נכון לעכשיו הגלריה הגיעה לסוף דרכה, וכל התערוכות שאאצור עד סוף שנה זו יהיו בסימן סגירה, פרידה, נעילת תקופה. האמנים שיציגו לא יעשו זאת באופן ישיר ולא יתייחסו לגוף הגלריה עצמו, אלא יתייחסו מטפורית ואומנותית למרכיבים של נטישה ועזיבה".

מנכ"לית התנועה, הדס דניאלי-ילין, מסרה בתגובה: "גלריית הקיבוץ יושבת במרתף בבית מגורים. המרתף סובל מהצפות ביוב חוזרות ונשנות, וכתוצאה מכך נדרש שיפוץ משמעותי בדירה זו.

ההמלצה תואמת את המלצות ועדת כוחן. דניאלי-ילין, צילום: דנה בר-און

"סכומים אלה לא עומדים לרשות התנועה הקיבוצית ללא מודל כלכלי למימון השיפוץ. בנוסף אנו נתקלים בקשיים בקבלת התקציבים ממשרד התרבות והספורט, שלא העביר הקצבות לגלריה בגין שנים קודמות ובגין 2018.

"כתוצאה מכך הוצע לגלריה לעבור לבית התנועה קיבוצית ונבדקו במשותף מספר אפשרויות. לצערנו אף אחת מהאפשרויות לא נמצאה מתאימה על ידי צוות הגלריה. כתוצאה מכך הוסכם במשותף כי הגלריה תסיים פעילותה בסוף 2018.

"המלצה זו תואמת את המלצת ועדת רן כוחן ומקובלת על כל הצדדים וזאת כיוון שיש צורך בהתאמת השימושים למקורות התנועה, וכמובן להתאים את העשייה הציבורית של התנועה הקיבוצית ליעדיה העכשוויים. אין כוונה לסגור מוסדות נוספים בשלב זה - הגלריה תיסגר בשל בעיות ספציפיות הקשורות לפעילותה".