כ-1,000 בני אדם הגיעו לתאטרון הבימה לקחת חלק בכנס ה-13 לחינוך מתקדם של מכללת סמינר הקיבוצים, שהתקיים בסימן 70 שנה למדינת ישראל תחת הכותרת "מי רוצה להיות מורה?!".

לאהוב את הילדים. רבין-יעקב בטקס, צילום: ליאור גולסאד

במהלך האירוע קיבלה רחל רבין-יעקב, אשת חינוך מהוותיקות במדינה, אות הוקרה מיוחד מטעם המכללה. רבין-יעקב, אחותו הצעירה של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, היא בוגרת המחזור השני של סמינר הקיבוצים.

בצעירותה עבדה כמורה במנרה, ולימדה את מגוון המקצועות בכיתה הראשונה בקיבוץ. בהמשך עבדה בתפקידי ניהול במשרד החינוך ובאקדמיה.

לדברי רבין-יעקב, חינוך הוא הדבר החשוב ביותר והוא שמעצב את האדם ואת החברה.

בשיחה עם אולה סוקולוב, סטודנטית שנה ג' להוראת מדעי הרוח במכללת סמינר הקיבוצים, אמרה רבין-יעקב: "ביקשו ממני עצה להוראה משמעותית. אמרתי רק לאהוב את הילדים. אני חושבת שבכל ילד יש משהו שאם אתה נוגע בו, ממנו אתה יכול להמשיך ולהבין שבכל אחד יש משהו.

"בשביל להיות מחנך חייבים להיות אופטימיים. כשאתה שותל חסה אתה יכול לקטוף את העלים. כשאתה נוטע עץ, הוא מניב פירות. כשאתה מחנך, אתה הרבה פעמים לא רואה את התוצאות ולעתים נדירות וטובות זה חוזר אליך בצורה כל כך משמעותית ומיוחדת. אתה לא יודע מה משפיע ואיך והדברים חוזרים בתצורה מדהימה".

על חוויותיה כמורה צעירה בקיבוץ מנרה סיפרה: "לימדתי את הכיתה הראשונה של מנרה. כיתה קטנה, ילדים פרועים, והמורה הראשון שהיה חניך סמינר הקיבוצים הביא את תורתו של סגל כפושטה - חופש. כלומר לעשות מה ומתי שרוצים.

"כך זה היה במשך שנתיים. פתאום הגעתי ושאלתי מתי נכנסים לכיתה ומה לומדים וזה מקומם. אחד הילדים התפרץ ואמר מה למדת בכלל בסמינר. אני לימדתי אותם והיה קשה.

"לימדתי אותם מכיתה ג' עד סוף ח', כמעט את כל המקצועות. למדתי בעצם יחד איתם ולא התביישתי. היו שואלים אותי שאלות והייתי אומרת אני לא יודעת, בואו נלמד. הכל היה ראשוני ומיוחד, לי ולהם".