אתמול התקיים באנדרטת הקיבוצים טקס האזכרה השנתי לזכרם של 3,084 החברים והחברות, בני ובנות התנועות הקיבוציות, שנפלו במהלך מלחמות ישראל ופעולות האיבה. הטקס עמד בסימן 70 שנה למלחמת השחרור ולהקמת המדינה.

כבוד גדול. חונכים את כביש הגישה החדש, צילום: יעל ברניר

טקס האזכרה התקיים על רקע ההכרה רשמית שקיבלה לאחרונה האנדרטה מהמדינה כאתר הנצחה רשמי. ההכרה תאפשר למועצה האזורית מגידו, שבתחומה נמצאת האנדרטה, ולתנועה הקיבוצית, להתגבר על בעיות התחזוקה שליוו את תפעול המקום בשנים האחרונות ועל הנזקים שנגרמו על רקע לאומני.

כביש הגישה לאנדרטה, שלא היה סלול עד עתה, נסלל לקראת הטקס הנוכחי במימון קק"ל. לפני תחילת הטקס נחנכה הדרך החדשה ליער הקיבוצים במעמד יו"ר קק"ל דני עטר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, יו"ד יד לבנים אלי בן שם וראש מועצת מגידו איציק חולבסקי.

"ההתיישבות הקיבוצית בערכיה, בנורמות שהנחילה בדור הבנים, במערכת החינוך - קבעה את הערך המרכזי בציונות - שדבר איננו מובן מאליו. בתלם בו עברה המחרשה, בחצר בה נבנה צריף ראשון - במקומות האלה גם נראו מעשי הגבורה ההרואיים ביותר בתולדות המדינה. אני לא מתבייש באתוס ההתיישבותי שלי - אני גאה בו", אמר עטר.

בטקס לקחו חלק משפחות שכולות, נציגי אגף משפחות והנצחה של התנועות הקיבוציות, תושבי מגידו, נציגי המועצה ומתנדבי שנת שירות. הפיק אותו איציק שפרן מעין השופט, נציג התנועה, והנחתה בתיה רזניק מעין השופט גם כן.

את אבוקת הזיכרון הדליקה אילנה לוז (עין חרוד איחוד) , אחותם של רב טוראי ירובעל לביא וטוראי הלל לביא ז"ל. את קריאת יזכור קראה רות בהלול, בתו של טוראי יואל (דיוניס) הולושי ז"ל .

ניר מאיר הודה בדבריו לשר הפנים אריה דרעי, שהכריז על האנדרטה כאתר הנצחה רשמי, וליו"ר קק"ל על הובלתו את סלילת הכביש שיאפשר לכל תושבי הארץ להגיע לאנדרטה ולהוקיר את הבנים ואת הבנות המונצחים במקום.

חולבסקי, כראש המועצה המארחת, סיכם ואמר: "כבוד גדול למועצה האזורית מגידו שאתר ההנצחה לזכר נופלי התנועה הקיבוצית נמצא בשטחה. באנו לזכור את אלפי הנופלים, חברי קיבוצים שמסרו את נפשם ואת גופם במערכות ישראל, והבטיחו לנו במותם את קיום המדינה, את עצמאותה ואת ביטחונה".