רוני שצר נולד ב-1952 בחיפה. הוא למד בבית הספר לקציני ים בעכו, והיה חבר בתנועת הנוער המחנות העולים. לפני גיוסו לצה"ל הצטרף לגרעין עילום, ואיתו הגיע לקיבוץ אילות. את השירות הסדיר העביר כנחלאי בחיל השריון.

זמן לסגור מעגל. שצר (שמאל למטה), יניב וההקדשה על הספר, צילום: באדיבות ארכיון אילות

במלחמת יום הכיפורים שירת שצר כאיש מילואים במעוז "הכפר" על גדות תעלת סואץ, עליו פיקד אלי יניב. בחופשתו האחרונה בראש השנה השאיל שצר כמה ספרים מספריית אילות עבורו ועבור מפקדו.

השניים ביקשו להעביר את הזמן במוצב בכיפור בקריאה. אחד הספרים שהושאלו היה זה של יצחק אורפז "עיר שאין בה מסתור".

במהלך המלחמה, שפרצה ביום כיפור 1973, ניטש קרב בין לוחמי המוצב לבין כוחות קומנדו מצרים. שצר נפל ב-8.10, ויום אחר כך נפל גם המוצב בידי חיילי האויב. אחרי מותו קיבל את אות המופת. ארבעה חיילים נהרגו, ואילו אלי יניב נלקח בשבי עם עוד 15 חיילים.

לפני שהובלו החיילים הישראלים לשבי בידי המפקד המצרי, פנה האחרון ליניב וביקש ממנו לבדוק יחד האם נותרו עוד חיילים במחילות המוצב. במהלך הבדיקה הגיעו גם לחדרו של יניב, שם נחו הספרים אותם השאיל לו שצר. אחד מהם היה ספרו של אורפז. החייל המצרי לקח אליו את הספרים.

זמן קצר אחרי שנשבו שוחררו הישראלים, וגם הקרבות הסתיימו. ואז, במפתיע, הגיע הספר המושאל חזרה לספריה באילות מבלי שאיש ידע מי שלח אותו.

עטיפת הספר

על גבי הספר נכתבה ההקדשה הבאה: "את הספר הזה מצאנו בעיר סואץ, מעברה המערבי של התעלה, בין חפציו של חייל מצרי שמת. כפי הנראה נלקח מאחד המוצבים או כשלל או כמזכרת. בברכה, חייל צה"ל". עד היום ישנה תעלומה סביב הספר וזהות שולחו, כפי שתועדה בפלטפורמת האתר הקהילתי "סיפור מקומי".

נורית גורן היא רכזת הארכיון של אילות. גורן הגיעה לקיבוץ אילות ב-1978 ולא הכירה את שצר, אבל תעלומת הספר שנשלח חזרה בעילום שם מרתקת גם אותה.

"הספר עצמו לא נשאר בספריה כי אבי אבירם, מי שהיה חברו של רוני ז"ל מהגרעין ושנים רבות גם מזכיר אילות, לקח אותו כמזכרת וכיום הוא מצוי בבית אשתו. רוני עצמו קבור באילות.

"הוריו נפטרו ויש לו אחות אחת באנגליה ואחות נוספת כאן בישראל שאין לנו פרטים לגביה. בכל מקרה מדובר בתעלומה ובסיפור מרגש שנקשר לספר, לרוני, ולחייל אלמוני ששלח אותו אלינו. הייתי שמחה לקבל מידע אודות האיש ששלח אותו לאילות".

אלי יניב, בשמו הקודם וישניצקי, הוא בן קרית מוצקין שמתגורר היום בהרצליה. יניב השתחרר לאחר שלושה חדשים מהשבי המצרי, והמשיך לשרת במילואים כמגד חי"ר.

על החתום חייל צה"ל. ההקדשה שנכתבה בספר

הוא הסביר שדווקא עכשיו, לציון 45 שנה ליום הכיפורים, מעניין יהיה לסגור מעגל ולמצוא את האיש ששלח את הספר לאילות.

"זמן מה ניסיתי להתחקות אחר זהות שולח הספר. פניתי בבקשת עזרה לגורמים שונים, אבל לא היו לי האנרגיות הדרושות להמשיך בזה. ככל שאנחנו מתבגרים הרצון למצוא גובר והיכולת למצוא פוחתת. אני עולה מדי שנה לקבר של שצר, ובשנת ה-40 למלחמה נפגשתי עם בני הגרעין של רוני ועם אחותו שהגיעה מאנגליה".

ואת הספר קראת?

"לא הספקתי במלחמה, כי הוא ניתן לי על ידי רוני יומיים לפני מה שקרה. לאחר מכן לא חזרתי אליו, ועד היום לא קראתי בו. כנראה שהסיפור הקשור בו יותר מעניין אותי מהתוכן שלו".