"אנחנו מאוד מתרגשים וכואבים. מאד מתרגשים מהמעמד ומהרעיון להנצחת תמנע. אתה חושב שאתה יודע על הילדים שלך הרבה במהלך חייהם, לצערי אתה מגלה לא מעט דברים ומעשים רק כשהם הולכים לעולמם.

מצאה את הדרך שלה. איתמר בפתיחת התוכנית ותמנע ז"ל, צילום: אלבום משפחתי

"כך למדנו בשנה האחרונה הרבה דברים על תמנע שלא ידענו. בעיקר למדנו את היכולות החברתיות והמנהיגותיות שלה ומעל הכול – את זה שהיא נגעה בלא מעט אנשים בדיוק במקומות שהם היו צריכים מישהו בשבילם".

כך פתח איתמר, אביה של תמנע שוויקה ז"ל, את תוכנית מופת לעתודה מנהיגותית בקיבוצים שנקראת על שם בתו שנהרגה בתאונת דרכים לפני כשנה.

איתמר הגיע לפתיחת התוכנית עם אשתו, ג'וליה, וסיפר ל-15 הצעירות והצעירים שהתקבלו על תמנע ועל תפיסתה את החברה הקרובה והרחוקה.

"המנהיגות הצעירה היא נושא שמאוד חשוב גם לנו לראות איך אנחנו מסייעים לקידומו. נשמח לראות איך זה צומח בתנועה הקיבוצית ובקיבוצים, אבל לא רק שם. חשוב שזה יהיה בכל מקום, בעיקר בפריפריה, ובעיקר אם זה מגיע מאותה תפיסת עולם שלנו".

הוא סיים את דבריו בתודה לתנועה הקיבוצית ולהסתדרות הציונית שיזמה את הפרויקט, ואמר כי ג'וליה והוא מקימים בימים אלו קרן על שם תמנע ושבכוונתם להשקיע בחלק מהמיזמים שיצמחו בקבוצה.

בקונגרס הציוני האחרון יזם דרור מורג, חבר הנהלה וראש המחלקה למפעלים ציוניים בהסתדרות הציונית העולמית, הצעת החלטה בדבר חשיבותם של הקיבוצים בתנועה הציונית ותמיכה בהם שעברה ברוב גדול.

מטרות התוכנית: גיבוש והכשרה של שדרת מנהיגות צעירה בתנועה הקיבוצית ובמעגלים הסובבים אותה, ובניית תודעה פוליטית ותנועתית בקרב צעירים המבקשים להיות מובילי שינוי ויזמים בקיבוצים.

דוגמה ליישום של חברת מופת. תמנע שוויקה, צילום: אלבום משפחתי

השאיפה היא שהתוכנית תיצור רשת של עמיתים, בוגרי התוכנית, השותפים לחזון משותף וליכולת פעולה להחזרת התנועה הקיבוצית למעורבות משמעותית ועמדת השפעה על החברה הישראלית.

הרעיון הוא ליצור נבחרת של עתודה פעילה לתנועה הקיבוצית, לפתח יוזמות רלוונטיות ולסייע בתרגום החזון לתוכניות עבודה ופרויקטים בעלי אופק בקיבוצים. כל זאת תוך בניית שותפות עם הקיבוצים המשלחים.

"ידענו שצריך לעשות משהו אחר כדי לכבד את זכרה של תמנע, ואני שמח שנבחרה הדרך הזו של הצמחת מנהיגים צעירים, כפי שראוי ומתאים כל כך", אמר מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר במעמד הפתיחה.

"כל זה מטיל עליכם, הצעירים שנבחרו להיות חניכים בתוכנית, אחריות עצומה. אתם העתיד ברמת המנהיגות, החשיבה הערכית וההתחברות למקומות הנכונים. אנחנו כבר לא הרוב, ולכן כל פיתוח של יוזמה ערכית ומנהיגותית בכיוונים הקרובים לליבנו הוא ברכה מבחינתנו".

המשנה למזכ"ל התנועה, גיל לין, הוסיף ואמר כי "להשפיע אפשר תמיד ובכל מצב, אבל הכי חשוב דווקא כשקשה וכשנראה שהסיכויים נמוכים. הרבה פעמים תרגישו שאתם עדיין לא מוכנים, שאין לכם את הניסיון ואת הכישורים. אבל כל אחת ואחד מכם יכול להשפיע ולהוביל שינוי.

"תמיד תזכרו שמנהיגות לוקחים, לא מקבלים, מנהיגים עושים ולא רק מדברים. יש דרכים שונות למנהיגות, וכל אחד מוצא את הדרך שלו להשפיע, לשנות ולהוביל. גם תמנע שוויקה ז"ל מצאה את הדרך שלה, נגעה והשפיעה בזמן קצר על מאות צעירים ובני נוער".

"לא סתם ההסתדרות הציונית והמחלקה למפעלים ציוניים בראשות דרור מורג יזמה את הפנייה לתנועה, על מנת ליצור שיתוף פעולה לקיום התוכנית", אמר אורי זכי, מנהל המחלקה למפעלים ציוניים בהסתדרות הציונית.

"לפרויקט שני שמות שביניהם קשר הדוק: 'מופת' שמקורו בחזון של הרצל לחברת מופת ומתוכו החלטתנו להשקיע בצעירות ובצעירים לקחת אחריות לשפר את החברה, והשם של תמנע שעל שמה קרויה התוכנית.

"תמנע היתה דוגמה ליישום של חברת מופת. אישה צעירה שבפרק זמן מאד קצר הספיקה לתרום כל כך הרבה לחברה הישראלית".

אבישי בן אהרון, רכז הגשמה ומעורבות בתנועה וראש תוכנית "מופת", סיכם: "לאחר הפתיחה החלו הצעירות והצעירים בלמידה תחת שרביטה של נגה שמיר שתדריך את הפרויקט במשך שלושה חודשים בסיורים, בסדנאות ובסמינרים ויתבסס על רכישת כלים מחשבתיים ומעשיים בתחומי היזמות החברתית בישראל ובתנועה הקיבוצית בפרט.

"בסיום הקורס יזכו היוזמות המובילות למענק התנעה ולליווי מנטור לקידום הפרויקט. אנו מקווים שזוהי תחילתה של דרך ארוכה למימוש חזון התנועה בהשפעה משמעותית על צעירים בקיבוצים, ובישראל ליצירת חברת המופת ברוח חזונו של הרצל".