הסערה שפקדה אתמול את אזור עמק הירדן גרמה לנזק כבד לבית העלמין כנרת, השוכן בקרבת המושבה כנרת וקיבוץ קבוצת כנרת ובו קבורים, בין השאר, אנשי העלייה הראשונה והשנייה, מנהיגי תנועת הציונות ואנשי תנועת העבודה. גם המשוררת רחל והפזמונאית והמשוררת נעמי שמר הובאו במקום זה למנוחות.

"מחזה איום". הנזק בבית העלמין, צילום: רני אוחנה

הרוח העזה, שלוותה בגשם חזק, הכניעו את דקל שפל צמרת המוכר בפתחו של בית הקברות שהחל לפעול ב-1910. אותו דקל אף זכה לאזכור בשיר "כנרת" של רחל ("שם הרי גולן") אותו הלחינה שמר, בת קיבוץ קבוצת כנרת.

החלק העיקרי בבית העלמין שנפגע נחשב לישן יותר, ומצוי בפתחו של המתחם. מצבות לזכר אנשי השומר שנקבעו במקום (הם עצמם קבורים בכפר גלעדי) נעקרו ממקומן, או שנשברו והועפו ברוח העזה.

הוזכר בשירה של רחל. הדקל המפורסם, צילום: יעל צור

"מדובר במחזה איום", אמרה למיינט קיבוץ יעל צור (דרומי), חברת קבוצת כנרת ואחראית בית העלמין. "כל החלק הישן של המקום נפגע וזקוק עתה לשיקום. הדקל של נעמי שמר ושל רחל נפל. ראיתי גם שורש עצום של קזוארינה שנעקר ליד הקבר הראשון כאן.

"המצבות של נעמי שמר, של רחל, של ברל כצנלסון, של בורוכוב, של סירקין ואחרים לא נפגעו. בסוף השבוע נמשיך לבדוק את הנזקים, ונדאג ככל הניתן להחזיר את המקום לקדמותו. אני מתקשה לזכור אירוע כזה ונדמה לי שגם ותיקי הקיבוץ אינם זוכרים".

גור מלמד, חבר הקיבוץ ומנהל העסקים בו, סיפר על בני משפחתו הרבים שקבורים במקום. הוא עצמו דור שלישי למשפחת מלמד שפרירי, ואילן היוחסין של משפחתו שייך גם למשפחת ספיר ממנה היתה חלק נעמי שמר.

"אנחנו שבט שלם שקבור בכנרת, והמראה אותו ראיתי דרך התמונות שהגיעו אליי מחריד . אני כבר מרגיש את עצמי קשיש כשאני אומר שאיני זוכר אירוע דומה, או כזה שמתקרב למה שקרה פה במהלך שעה אחת אחר הצהריים", אמר מלמד.

נכנע לסערה. הדקל אחרי שקרס, צילום: יעל צור

פרט לנזק לבית העלמין, הסביר מלמד גם על הנזק הכבד שנגרם לחקלאות הקיבוץ. "כל החיטה והתירס השתטחו, והפריחה במטעים נשרה. קיים חשש כבד לגורל החקלאות שלנו בעתיד הקרוב והרחוק יותר. זה פשוט אסון".