ספק אם קיים ניגוד חד יותר, ברור יותר, מובהק יותר בין עיסוקה הצבאי של רוני נבון (25), קיבוצניקית מעין גב המתגוררת כיום בקרית ים, לבין עיסוקה הנוכחי.

"מגיל צעיר התעניינתי בספורט". נבון, צילום: נחום סגל

בצבא היתה נבון, שהשתחררה בדרגת סרן, קצינת אבטחת מידע, ו-24 שעות ביממה עסקה במניעת דליפת מידע אל מחוץ למערכת, והיום היא הבעלים והעורכת הראשית של אתר חדשות ספורט ברשת, "יאללה, ספורט", שמסקר בעברית את כל ענפי הספורט במגזר הערבי בארץ.

כששואלים את נבון את מי מעניינות התוצאות של משחק כדורגל מליגה ז' מחוז כינרת – ולא, אין ליגה כזאת ומחוז כזה, אז אל תחפשו - היא פשוט מחייכת, שולפת את הנייד, ומראה סרטון קצר שצולם במשחק של מ.ס דבוריה, קבוצה מליגה ב', שרשם 11 אלף צפיות ואשר נחשף ליותר מ-30 אלף איש.

ניסוי וטעייה
נבון נולדה בקיבוץ עין גב, על שפת הכינרת. אביה מנכ"ל מפעל קיבוצי, אמה עובדת בבית החולים פוריה פדה. מגיל צעיר לקח האב את רוני למשחקים של הפועל בית שאן, והמשפחה היתה ועודנה אוהדת של מכבי חיפה.

"גם השחקנים צמאים לחשיפה בעברית". נבון ואתר "יאללה, ספורט", צילום: נחום סגל

"יש לה אחות גדולה ממנה ועוד שלושה אחים קטנים - בסך הכל, חמישה אחים ואחיות. היא למדה בבית הספר בית ירח, ובצבא שירתה שש שנים, כולל שירות קבע בחיל הים, בתפקיד אחראית אבטחת מידע.

היא השתחררה בדרגת סרן והחלה לחפש את עתידה המקצועי. למרות אינספור הצעות להמשיך בעיסוק שבו התמחתה בצבא, אבטחת מידע, היא עשתה סיבוב של 180 מעלות ופנתה לתחום התקשורת.

נבון: "כשהשתחררתי אמרתי, אני הולכת הפוך לגמרי ממה שעשיתי עד היום. אבל לגמרי. תמיד אהבתי כדורגל. מגיל צעיר התעניינתי בספורט ואמרתי לעצמי שאני רוצה לקום בבוקר וללכת לעבודה עם חיוך.

"זה מה שחיפשתי. אז נרשמתי לקורס עיתונאי ספורט באינטרנט עם נדב יעקובי, 'ספורט פאנל'. אהבתי את הלימודים, ואז, לקראת הסיום, התחלנו לחשוב על שילוב בשוק העבודה, וזה בכלל לא קל. זה תחום נצלני, במיוחד לצעירים. קשה להשתלב, ובחלק מהמקומות בקושי משלמים משכורת.

"ישבנו, כמה חבר'ה, וחשבנו איך נצליח לבלוט, לשים רגל בתעשייה וגם להרוויח כסף, כי לעבוד בחינם, לא חסר. שאלנו, מה אין בתחום הזה? אתרי ספורט - יש בלי סוף. מלא. חשבנו על המגזר הערבי, וגם שם יש אינספור אתרים, כולם בשפה הערבית, כולל אתר לליגות הנמוכות.

"אז איפה אפשר לחדש? התייעצתי עם אנשים, התעניינתי, ובסוף הגעתי למסקנה שהמגזר הערבי לא מסוקר בשפה העברית, ויש קבוצות מעורבות ועוד הרבה מידע שמעניין את שני המגזרים. למה לא ללכת על אתר שמסקר את כל מה שקורה במגזר הערבי אבל כתוב בשפה העברית? כאלה אין בכלל. ואז החלטתי להקים את האתר. לבד. תהליך של ניסוי וטעייה.

"עבדתי כמה לילות ברציפות. היה ידע בסיסי בנושא של בניית אתרים, ולבסוף בניתי את האתר לבד, בלי אנשי מקצוע, ובניתי גם דף פייסבוק כמובן. למדתי להשתמש בתוכנות לעריכת סרטוני וידיאו, ובסך הכל, אני כל הזמן לומדת עוד ועוד. גיליתי שיש לאתר הזה ביקוש עצום".

גם יהודים

האתר מסקר את כל מה שקורה בספורט במגזר הערבי, ובעיקר בכדורגל, מהליגות הנמוכות ביותר ועד לליגת העל. הוא מסקר גם קבוצות מהמגזר וגם שחקנים ערבים, כולל כאלה שכיום הם לגיונרים בליגות באירופה.

למה אתר שמיועד בעיקר למגזר הערבי מופיע בעברית?
"אנשי המגזר מדברים עברית, וזה עובד לשני הכיוונים. גם יהודים מתעניינים במה שקורה בקבוצות האלה, ועד עכשיו לא יכולים היו לקבל מידע. על פי הנתונים שאנחנו מקבלים, 80 אחוז מהקוראים הם ערבים ו-20 אחוז יהודים.

"אל תשכח שיש לא מעט שחקנים יהודים שמשחקים בקבוצות מהמגזר, אז היכן יכולים בני המשפחות שלהם לקרוא על איך שיחקו במשחק האחרון? רק אצלנו. יש גם סרטונים ושידורים מהמשחקים. זה יוצר עניין, גם אצל יהודים וגם אצל ערבים".

ובמגזר לא שאלו אותך למה לא בערבית?
"בהתחלה היו שאלות. ראו עיתונאי ערבי שמראיין שחקן ערבי, ושניהם דיברו עברית, אז הגיבו באתר ושאלו 'למה לא ערבית?' עם הזמן קוראי האתר הבינו את הקונספט. הם מבינים שזה בעברית כדי שכולם יקראו".

נכון להיום, עובדים באתר ביחד עם נבון עוד חמישה כתבים. כולם עדיין מתפרנסים מעבודות אחרות, ובאתר הם משקיעים המון אהבה, רצון ומרץ מתוך אמונה בפוטנציאל הגלום בו ובעתידו. נבון עובדת במשרד גדול ליחסי ציבור באזור, ולא מסתפקת בעריכה: היא יוצאת לשטח, מסקרת משחקים, נמצאת במגרשים.

השלב השני

היא לא מדברת ערבית. התחילה להבין פה ושם מלה וגם מזהה אותיות, אבל לא הרבה מעבר לכך.

זה קצת הזוי, לא? עורכת אתר למגזר, שלא מדברת את השפה.
"מודה שזה קצת הזוי, אבל זה עובד. עובדה".

ועם העובדות קשה להתווכח: יותר מ-60 אלף כניסות בחודש, כ-15 אלף עוקבים בדף הפייסבוק, לדבריה מבלי להשקיע שקל בקידום ומבלי "לקנות" לייקים. מספרים שבהחלט ניתן להתגאות בהם.

נבון: "ברור שהרצון הוא להפוך את האתר לאתר עסקי, עם הכנסות. יש מלא התעניינות, ויש כבר מפרסמים. כולם רואים את הנתונים, את החשיפה, את מספר הכניסות, את הפוטנציאל. אני כרגע בשלב השני - להפוך תחביב שנבנה בהמון אהבה לאתר עסקי לכל דבר, שיישא את עצמו".

מחפשת משקיעים?
"תמיד פתוחה להצעות. אני רוצה שהאתר יהפוך למקור פרנסה לא רק בשבילי, אלא גם עבור אלה שעובדים שם היום. אני גם רוצה לפתח עוד את האתר טכנולוגית".

מאיפה השם?
"האמת, התלבטנו. חשבנו שעות. הציעו 'ריאדה', שזה ספורט בערבית, או חושבים ספורט. אבל לבסוף אמרתי: יאללה, ספורט. מלה שכולם מכירים, גם יהודים וגם ערבים, מלה קליטה, עם פסיק באמצע. זה נקלט בצ'יק".

צמאים לחשיפה

האתרים האחרים כבר מכירים? מכבדים?
"ברור. בחלון ההעברות האחרון היינו מאוד מבוקשים. התקשרו כתבים ועורכים מהאתרים הכי מובילים בתחום הספורט ושאלו איפה סגר זה ואיפה ישחק הוא. אומרים לי: 'רוני, אתם הכי אמינים', ולוקחים מאיתנו מידע.

בממוצע עולה האתר עם ארבע ידיעות חדשות מדי יום חול, ובשבתות – שש-שבע ידיעות. יש תוצאות של כל המשחקים, סרטונים ושידורים בלייב. בשידור כזה של משחק בין שתי קבוצות מובילות במגזר שהתמודדו זו מול זו על עלייה, צפו בו זמנית 500 איש, מספר מכובד ביותר.

היו סקופים?
"בוודאי. היינו הראשונים שדיווחנו שסח'נין תחתים מאמן ברזילאי בתחילת העונה. היינו גם הראשונים שחשפנו שטל בנין חתם בסח'נין.

"בליגות הנמוכות בכלל יש לנו מלא סקופים. השאיפה שלנו היא שכאשר מדברים על אתרי ספורט, שיזכירו את 'יאללה, ספורט' ביחד עם האתרים המובילים, כמו 'ONE' ו'ספורט 5'. אמינים ומקצועיים".

היכן רואה עצמך בעוד עשר שנים?
"מנכ"לית של גוף תקשורת מוביל, 'יאללה, ספורט'. האמת היא שבתוך שנה עברנו כאלה שינויים מהותיים, שקשה לצפות עשר שנים קדימה, אבל בכל מקרה, עושה את מה שאני אוהבת".