קיבוץ שפיים השיק לפני ימים אחדים את "שביל שפיים" המספר את תולדות הקיבוץ, במסגרת חגיגות ה-90 שיצוינו בשנה הקרובה בשורה ארוכה של אירועים. הכניסה לשביל בפאתי הקיבוץ, והוא ממשיך וחוצה אותו מצפון לדרום לאורך כקילומטר.

לחבר בין ההיסטוריה למחר. אחת מהנקודות במסלול, צילום: זאב ינאי

לאורך השביל הוצבו 14 מיצגים אומנותיים, המעוצבים כאחד מהסימנים הבולטים של החיים הקיבוציים: האופניים.

כל מיצג נצבע בצבע שונה ומספר את תולדותיו של ציון דרך משמעותי במקום שימוש בתמונות ארכיון ובמלל. הסיפור הנטווה בין המיצגים מגולל את סיפורה של קהילת שפיים.

אגה הדר ובנציק הופמן, מוותיקי הקיבוץ, זכו להסיר את הלוט מעל המיצג המרכזי ובכך להתחיל את יום החגיגות במסגרתו נערך משחק ניווט קהילתי המוני בין התחנות.

עו"ד שימי בראון, מזכיר קיבוץ שפיים, סיפר כי "בהיותו הציר המרכזי של הקיבוץ 'שביל שפיים' הוא עורק החיים החברתי של הקהילה.

עורק החיים החברתי של הקהילה. הציר שצולם ב-1946, צילום: ארכיון שפיים

"על הציר נמצאים הבתים הראשונים, המאפייה והסנדלרייה, חדר האוכל, בית הביטחון, החינוך, הבריאות ועוד. מתבקש לומר בפרפרזה על אהוד בנאי: השביל הזה מתחיל כאן, מוביל בין חדש לישן, בין התעשייה למסחר, בין התיירות לחקלאות, בין הפעילות לחופש ולעצמאות".

"ההיסטוריה של שפיים שזורה בהיסטוריה של מדינת ישראל: פעם שימשנו כחיל החלוץ של ההתיישבות הציונית, והגנו על תחנת ההעפלה בחוף ושמרנו מפני שבטים שאיימו על השרון ועל תל אביב", המשיך בראון.

"היום אנחנו מקדמים את הכלכלה הישראלית, ומהווים אחד מהמעסיקים הגדולים בשרון לצד פעילות התנדבותית נרחבת. הנתיב הזה חוצה את הקיבוץ לכל אורכו ומחבר בין ההיסטוריה למחר. בין סב לנכדו. בין כולנו".

האירוע המרכזי של שנת ה-90 לייסוד הקיבוץ יתקיים באוקטובר, ויפגיש בין חברי הקיבוץ לדורותיהם. ייערכו בו שורת מופעים המשקפים את דרכו של הקיבוץ מאז שחלוציו עלו לראשונה לקרקע באזור המערבי של הרצליה כיום, ועד להתפתחותו של הקיבוץ במשכנו מאז לאורך רכס הים.