הבשורה על זכייתו של הח"כ והשר לשעבר דוד לוי בפרס ישראל על מפעל חיים ריגשה לא רק את תושבי בית שאן שם הוא מתגורר, אלא גם את חברי בית אלפא שזוכרים את לוי כצעיר נמרץ וחביב שהיה מגיע לעבוד בקיבוץ כפועל שכיר בענף הבניין.

נשמה טובה. לוי וזר הפרחים עם רנתי (מימין) והורביץ, צילום: דוד (דדה) עינב

לוי סייע, בין השאר, בבניית בית העם בבית אלפא תחת רכז הבניין ארטק שרייבמן שנפטר לפני כ-30 שנה. מאוחר יותר הוא עבד גם עם מחליפו של ארטק, מוטי הורביץ.

בבוקר יום שישי האחרון הגיעו לביתו של לוי רנתי, בנו של ארטק ז"ל, מוטי הורביץ ורעיתו ניצה. השלושה, שתועדו בידי הצלם דוד (דדה) עינב, הביאו לחתן הפרס זר פרחים גדול ובמשך שעה קלה העלו זיכרונות על אותם ימים של בניין הקיבוץ לפני כ-50 שנה.

הורביץ בן ה-81 נולד ארבעה חדשים לפני לוי, ולמרות שהיה מעסיקו בקיבוץ נרקמו ביניהם יחסי ידידות אמיצים שנשמרו כל השנים, גם בתקופתו של לוי כחבר כנסת וכשר.

"הוא הגיע אלינו כצעיר ממעברת בית שאן, ואני זוכר אותו כאדם חרוץ מאוד ואהוב על מי שעבד איתו", סיפר הורביץ.

"הייתי מזמין אותו לאירועים שונים בקיבוץ לאחר שעות העבודה, וכך הוא הזמין גם אותי. אשתו של רכז הבניין שהעסיק את דוד לוי בתחילת דרכו היתה מחכה מדי בוקר ליד שער הקיבוץ, ונותנת לו בקבוק מים קרים שהיתה מכניסה למקרר ערב קודם. זה היה מאוד יפה.

"מה גם שלא היו כמעט מקררים בקיבוץ. הוא היה נשמה טובה, ולמרות שלא הסכמנו פוליטית נשארנו חברים טובים".

ספר קצת על המפגש בבית שאן?

"שמעתי בערב חמישי על הזכייה ומיד אמרתי לניצה שבבוקר אנחנו הולכים לבקר את דוד לוי. יחד עם רנתי ודדה הצלם נסענו לביתו, והיתה פגישה מאוד מרגשת איתו ועם רחל אשתו.

"מדובר במשפחה מאוד חמה ומוצלחת. דיברנו הרבה על מה שהיה לפני 50 שנה, והוא אמר שבית אלפא זכורה לו לטוב משנותיו הראשונות בארץ. מגיע לו לקבל את פרס ישראל".