קיבוץ סאסא שבגליל העליון הוא חלוץ הקיבוצים שישמשו כמקום לינה זמני עבור מבקשי המקלט מאריתריאה המאוימים בגירוש מישראל.

גם סיוע בבריאות נלקח בחשבון. עופר (מימין) עם צורן וספרן בפתח אחת הדירות שיוקצו, צילום: אלבום פרטי

בשלב זה הוחלט בקיבוץ להקצות עבורם ארבע דירות מאובזרות בגודל חדר, כשגם תחומי הכלכלה, הבריאות והחינוך נלקחו בחשבון לקראת בואן של המשפחות.

כבר בחג הפסח הקרוב אמורה להגיע לסאסא אם חד הורית מאריתריאה עם שתי בנותיה, שלומדות בבית ספר כאן בישראל. אם חד הורית נוספת עתידה גם היא לעבור מתל אביב לקיבוץ, אבל המועד טרם נקבע.

בנוסף החליט הקיבוץ לתרום סכום נאה לטובת פעולות המחאה והסיוע למאבק מבקשי המקלט.

פעילי השמאל, ד"ר אבי עופר (מענית) וחבר סאסא אלי ספרן, פעלו לטובת האימוץ בקיבוץ מול המזכיר יוני צורן. השניים קוראים לקיבוצים נוספים ללכת בעקבות סאסא באמצעות פנייה ישירה, או דרך יוזמת מקלט ישראל והפורום לאירוח וקליטה של מבקשי המקלט.

אבי עופר טוען שעוד שבעה קיבוצים החליטו כבר על קליטת מבקשי המקלט, ושמונה קיבוצים נוספים מצויים בהליך ראשוני בעניין.

הוא עצמו נפגש השבוע עם מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, מתוך כוונה שהאחרון יוציא קול קורא לקיבוצים להיערך לקליטת מבקשי המקלט.

ואכן, למיינט קיבוץ נודע כי מחר ישגר מאיר מכתב הקורא לקיבוצים "לעשות כל מאמץ לארח/לקלוט, ולו לתקופה של כמה חודשים, את מירב מבקשי/ות המקלט, ולספק להם דיור ועבודה ככל הניתן. מדובר בשוהים בעלי ויזה חוקית ואפשרות לעבוד כחוק.

"זו שעת מבחן לכולנו, וזו יכולה להיות שעתנו היפה. אנא היענו ברוחב לב ובהתאם לערכינו הקיבוציים, היהודיים והאנושיים!".

גם תרמו כסף למאבק. עופר (משמאל) עם צורן וספרן בישיבה, צילום: אלבום פרטי

ספרן מספר כי "נושא אירוח מבקשי המקלט עבר אישור של שיחת קיבוץ, ואכן בסוף החודש תגיע אם חד הורית מאריתריאה עם בנותיה לסאסא.

"היא עתידה לעבוד באחד ממפעלי הקיבוץ. זמן קצר לאחריה יגיעו לכאן עוד אם חד הורית עם ילדיה. ההחלטה על האירוח אינה מוגבלת בזמן, והקיבוץ ימשיך לסייע לאנשים אלו להיקלט בכל מקום בארץ שאותו יבחרו".