מבקר המדינה והשופט בדימוס יוסף חיים שפירא, המשמש גם כנציב תלונות הציבור, שלח בימים האחרונים מכתב נזיפה לגורמים שונים הקשורים לטיפול בשמורת הגלבוע, ובאיום התדרדרות סלעים מההר לעבר קיבוץ חפציבה השוכן תחתיו.

החברים יפסיקו לחשוש? סלעי הענק המאיימים על חפציבה, צילום: דוד (דדה) עינב

בין הנמענים ניתן למנות את שר האוצר משה כחלון, שר הפנים אריה דרעי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שומרון, יו"ר קק"ל דני עטר ואחרים.

בין המכותבים אפשר למצוא גם את רוני הופמן, מנהל הקהילה בקיבוץ מסילות וחבר חפציבה, שממלא במקביל גם תפקיד ניהולי במפעל של קיבוצו.

הופמן היה זה שהתריע כבר ב-2010 על הסכנה הצפויה לקיבוץ ולתושביו, במידה וירדו 100 מ"מ של גשם והמעלות יצנחו אל מתחת נקודת הקפיאה של המים - מה שיביא להתנתקות סלעי הענק מהגלבוע ולנפילתם בשטח הקיבוץ - דבר שאירע בחורף 2015.

חפציבה במבט מההר. צילום: דוד (דדה) עינב

וכך כתב מבקר המדינה למכותבים, תוך דרישה שיגיעו לישיבה שתדון בנושא ותמצא פתרון תקציבי להקמת קיר בשולי ההר למניעת אסון אפשרי.

"במכתבי התרעתי לפני חלקכם על קיומה של סכנה ממשית להתדרדרות סלעי ענק לעבר קיבוץ חפציבה, השוכן למרגלות שמורת הגלבוע שמשטחה מתדרדרים הסלעים", כתב המבקר.

"השמורה ממוקמת על שטח של מקרקעי ישראל, שהחכירה אותו לרשות הטבע והגנים. כל הגופים מסכימים כי אכן קיימת סכנה ממשית, ואף הוצע פתרון הנדסי למניעתה שהוערכה בסכום של 4.5 מיליון שקלים. לא נעשה כל צעד להסרת הסכנה, וזאת בשל מחלוקת בשאלת האחריות והמימון לביצוע הפתרון ההנדסי".

"כבר במהלך שנות התשעים ובמהלך השנים מאז, אירעו מספר מקרים של התדרדרות סלעים לתחום הקיבוץ", הוסיף שפירא. "האחרון היה בחורף 2015. בעקבות מכתב זה ונוכח המחלוקת, נטל על עצמו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בנובמבר 2016 אחריות לביצוע.

"מעדכונים שקיבל משרדי ממחלקת ייעוץ וחקיקה של משרד המשפטים עלה כי המחלקה כינסה את הגופים לפגישה באפריל 2017. סוכם שהמועצה (גלבוע) תגיש בקשה לקרן לשטחים פתוחים לצורך מימון מלא, או חלק ממנו, של הפתרונות ההנדסיים.

"ב-15.10 עדכנה עורכת הדין נועה עמירב פטאל מהמחלקה כי טרם גובשה הסכמה. למרות ההתקדמות עדיין הדרך לפתרון ארוכה".

עוד ציין המבקר, כי גם בחלוף שנה וחצי ממכתבו הראשון לגורמים הנ"ל ושנה לאחר מכתב ששלח למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לא השכילו הגופים להגיע להסכמה לגבי הגורם שיממן את הטיפול בסכנה העומדת לפתחו של הקיבוץ.

בצעד יוצא דופן מבחינתו כתב מבקר המדינה כי "תושבי קיבוץ חפציבה, על טפם ורכושם, נמצאים מזה זמן בסכנה מתמדת וממשית לשלומם בשל התדרדרות סלעי ענק מהשמורה.

"היעדר גורמים המוכנים ליטול אחריות ולנקוט צעדים נמרצים להסרת הסכנה, אינה עולה עם החובה המוטלת על המדינה לדאוג לשלום תושביה".

בהתאם לכך הציע המבקר לגוף כלשהו ליטול את היוזמה, ולהקים את קיר המגן ורק לאחר מכן לבקש שיפוי מהמדינה עבור ההוצאות. הוא ביקש את התייחסות המכותבים למכתבו.

דבר לא זז. הופמן, צילום: דוד (דדה) עינב

רון הופמן פנה למבקר כבר לפני שלוש שנים בבקשה לבדוק את "המחדל המתמשך" כהגדרתו, ולמנוע אסון גדול. הוא ברך על הדברים שכתב שפירא, אבל נקט באופטימיות זהירה כשהתבקש לצפות את העתיד.

"גם פנייתו הקודמת נסכה בי תקווה, אבל עובדה שדבר לא זז", הסביר הופמן. "למרות שצירוף נסיבות מזג האוויר שעלול לגלגל את הסלעים לחפציבה הן נדירות, אבל ב-2015 זה קרה ועלול לקרות שוב בעתיד הלא רחוק. מזה אנחנו חוששים".