בחייו של המשורר, הסופר וחתן פרס ישראל חיים גורי ז"ל היו מפגשים קיבוציים לא מעטים.

הוא היה ילד חוץ במשך שנתיים בבית אלפא, למד בבית הספר בגבעת השלושה, היה בגרעין לבית קשת והעביר תקופה מסוימת באשדות יעקב איחוד.

"שבט חם ואוהב". חיים וחנה, צילום: אלבום משפחתי

אחותו הבכורה של חיים, שיובא היום (חמישי) לקבורה בחלקת יקירי ירושלים בהר המנוחות, היא חנה ריבלין גורי (96), חברת גשר וממייסדי הקיבוץ הצפוני. אחותם הצעירה של חנה וחיים, זהר, נפטרה לפני שנתיים. זהר עצמה שהתה תקופה לא ארוכה בקיבוץ נחל עוז.

בן כיתתה של חנה ריבלין גורי היה ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, שנחשב לידיד שלה שנים ארוכות. רבין אף הזמין אותה ב-1994 לטקס חתימת הסכם השלום בוושינגטון. אחד מילדיה, נמרוד, אף קיבל מידיו את דרגות הקצונה כשהיה רמטכ"ל. נמרוד נהרג אחר כך במלחמת ששת הימים.

בתה של ריבלין גורי היא ניצן ריבלין פלדמן (67), חברת יזרעאל ומנהלת מרכז הסמינרים בקיבוץ. בעבר כיהנה כרכזת המטה השיתופי בתנועה הקיבוצית. "דוד חיים ואמא שלי נולדו באותו חודש, בתשרי, ושרר ביניהם קשר עמוק ואוהב", נזכרה ריבלין פלדמן.

"כך גם כל משפחת גורי המורחבת. אני נסעתי להיפגש איתו לפני שבועיים בהוספיס שבו אושפז בשל מצבו. הוא היה עסוק, כשהכאבים הרפו ממנו, בכתיבת ספר שירים חדש. בשיחה האחרונה אמר לי שהיו לו חיים סוערים ומרטיטים.

"בימים שלאחר מכן כבר לא יכול היה לדבר. אני עדכנתי את אמא על מצבו כמעט מדי יום וידענו לאן זה הולך. היא אמרה שהחיים לא הוגנים וזה היה התור שלה ללכת עכשיו מהעולם. היא ניסתה עוד לשוחח עימו בשבת לפני שבועיים, וכבר אי אפשר היה לשמוע אותו".

באילו צמתים בחיים הייתם נפגשים?

"זה היה שבט חם ואוהב. היינו נפגשים באירועים שונים של המשפחה, גם באזכרות ובלוויות. הוא היה מלא הערכה להוריי שהגשימו בקיבוץ, דבר שהוא חלם לעשות כשהיה נער צעיר, אבל בשבילי הוא היה דוד חיים שכותב שירים. רק מאוחר יותר הפך למשורר חיים".

יש לך זיכרון מיוחד מהקרבה המשפחתית לחיים גורי?

"יש אנקדוטה מכיתה ה' בקיבוץ גשר. בני הכיתה אספו שירים והעתיקו אותם למחברות. באב אל וואד היה בשנת 1958 שיר מאוד פופולארי, ואני הלכתי לאמא וביקשתי להבין ממנה את המילים של השיר.

"היא צחקה ואמרה לי 'את לא יודעת שזה שיר של דוד חיים?'. רק אז התחלתי להבין שהדוד האהוב שלי שבא לבקר אותנו הוא גם איש חשוב. זו באמת אבידה גדולה, ברמה הלאומית וברמה האישית".

"היה ביניהם קשר עמוק". ריבלין פלדמן, צילום: דוד (דדה) עינב