הצטרף למשלחות בארץ ובעולם. אסף ז"ל, צילום: אביהו שפירא

חבר מעין ברוך, אמנון אסף, מי שייסד וניהל שנים ארוכות את מוזאון האדם הקדמון, הלך לעולמו בגיל 90. מדובר במפעל חיים שבמרכזו אחד המוזאונים הבודדים בישראל לפרהיסטוריה ולהתפתחות המין האנושי.

המוזיאון מציג מבחר מהאוסף הפרהיסטורי הגדול, שנאסף על ידי חברי הקיבוץ בעמק החולה במשך שנים רבות. האוסף כולל ממצאים מתחילתו של היישוב בעמק מלפני 780 אלף שנה ועד לפני 6,000 שנה לערך, עת נמצא לראשונה הכתב בחפירות והתחילה ההיסטוריה.

באוסף מוצגים גם ממצאים מהתקופה ההיסטורית שנאספו באדמות מעין ברוך, בעיקר במערות קבורה רבות הנמצאות בקרבת המוזאון. בסוף התצוגה נמצא אוסף אתנוגרפי: כלים בני זמננו, המשמשים עד היום שבטים ואנשים ברחבי העולם.

בנוסף מצוי במוזאון שלד כלב הנחשב לקדום בעולם. הממצאים העתיקים, לצד האוסף האתנוגרפי, יוצרים יחד תמונה רחבה של העולם הקדום, ובכך מאפשרים היכרות מוחשית עם אורחות החיים של האדם הקדמון.

אסף ז"ל הקים את המוזאון על בסיס אוסף העתיקות שנאסף מאז 1946. חברי הקיבוץ טענו כל השנים ששם משפחתו של אמנון הלם את עיסוקו של האיש, שהיה שומר בארגזים מתחת למיטה את האבנים העתיקות שאסף סביב קיבוצו, שנקראו בשם "אבני יד".

הוא עצמו הצטרף לחפירות ארכיאולוגיות של חוקרים מהארץ והעולם. ב-1995 הועבר האוסף מצריף למבנה מרשים וגדול יותר, מה שאפשר גם את התרחבותו.

בשנת 2013 היה חשש להמשך עתידו של המקום בשל היעדר תמיכה מצד גופי תרבות ומועצה, אבל לאחר מאבק הושג פתרון תקציבי והמוזאון המשיך לתפקד. אמנון אסף יובא למנוחות היום (ראשון) בשעה 15.00 בקיבוצו.