אחרי שאתמול פרסמה התנועה הקיבוצית את עמדתה החד משמעית בעניין מבקשי המקלט בישראל, כעת נראה שהחברים עצמם לוקחים את הנושא הטעון מבחינה מדינית ופוליטית צעד אחד קדימה.

"מי שהסתיר את אנה פרנק לא שאל את עצמו אם זה חוקי". מבקשי מקלט בישראל, צילום: מוטי קמחי

בימים האחרונים הולכת ותופסת תאוצה יוזמה של כמה חברים לארח פליטים ממדינות אפריקה בקיבוצים, ולמנוע בכך את גירושם מהארץ.

ד"ר אבי עופר, חבר מענית, ואלי ספרן מסאסא, פתחו בהחתמת חברי קיבוצים דרך הרשתות החברתיות על

במקביל פועל יורי קנדל מלהבות הבשן לצד ספרן, לקליטת פליטים בקיבוצי הגליל העליון במעמד של עובדים שכירים בענפי המשק השונים. גם ארגון השומר הצעיר פתח עצומה ברשת, שבה הוא קורא לממשלה לשנות את החלטתה בעניין הגירוש ומבקש מהתנועה הקיבוצית "לשאת בנטל" של קליטת מבקשי המקלט.

הבוקר (רביעי), אמורה להתקיים פגישה בעניין עם ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, כדי שיתמוך בקריאה שלהם ויעביר מסר דומה להנהלות הקיבוצים.

"ב-2015, בעקבות המלחמה בסוריה, יצא זלץ בקריאה לקיבוצים לארח, במידת הצורך, תושבים סורים שייאלצו לעקור מבתיהם ויעמדו בסכנת חיים", הסביר קנדל. "אין סיבה שגם הפעם לא ישמיע קריאה דומה בעניין הפליטים. גם מצבם עלול להיות רע ומר במידה וייאלצו לשוב לארצותיהם".

קנדל המשיך ואמר כי מופעל לחץ רב על התנועה הקיבוצית לאמץ את יוזמת הצלת הפליטים, "אבל עד שנשמע עמדה מחייבת בעניין אנחנו פועלים באזור הגיאוגרפי שלנו".

אבי עופר תומך בפעילות הנעשית בגליל העליון, ובכוונתו להיפגש ביום ראשון הקרוב עם הנהלת קיבוצו כדי שזו תפנה רשמית להנהגת התנועה במטרה שתוביל את האירוח. "כקיבוצים וכיחידים אנחנו לא יכולים להחריש נוכח מה שקורה עם הפליטים מבקשי המקלט", אמר עופר.

"הם עלולים לחזור לארצותיהם ולהיחשף לסיכון גבוה. נעשה זאת, למרות שמדינת ישראל לא הכירה בהם כפליטים. בינתיים היוזמה הציבורית מגיעה מארגונים רפורמיים בהנהגת שלוש רבניות, וכבר ישנן 200 משפחות שניאותו לקלוט אותם".

האמנית והסופרת רונית ידעיה, מבעלי בית הספר לאומנות מנשר ולשעבר חברת קיבוץ חניתה, פנתה גם היא להנהגת התנועה ולאגף המעורבות החברתית בראשות אסיף איזק, וקראה להם לארח פליטים ולתת להם מקלט, בדומה לפעילות הקיבוצים עם ילדי משפחות מצוקה החל משנות ה-50 ועד לסוף שנות -70.  

התנועה הקיבוצית פרסמה אתמול הודעה לפיה על ממשלת ישראל לבדוק את מעמד השוהים הבלתי חוקיים בארץ ולהגן על מי שנקבע כפליט. בהודעה נכתב, בין השאר, כי "ההיסטוריה לא תסלח לנו אם נעמוד מנגד בשעה שיש חשש לחייו של אדם נרדף ובטח אם ניתן ידנו, בהסכמה או בשתיקה, למשלוח אנשים, נשים וטף אל מותם".

אביב לשם, דובר מועצת הגליל העליון, מסר בתגובה: "ראש המועצה גיורא זלץ לא מכיר פניות כאלו, ומן הסתם גם לא התקיים דיון בנושא".