התנועה הקיבוצית קראה היום (שלישי) לממשלה לבדוק את מעמדם של כל השוהים הלא חוקיים בישראל, ולהשאיר בתחומי המדינה כל מי שנקבע שהוא פליט וגם להגן עליו.

"הקריטריון לגירוש לא יכול להיות צבע העור". מבקשי מקלט, צילום: מוטי קמחי

"זהו מבחן מוסרי שאסור לנו כיהודים לטעות בו", אמר מזכ"ל התנועה, ניר מאיר. "ההיסטוריה לא תסלח לנו אם נעמוד מנגד, כשיש חשש לחייו של אדם נרדף ובטח אם ניתן ידינו, בהסכמה או בשתיקה, למשלוח אנשים, נשים וטף אל מותם.

"על ממשלת ישראל לבדוק את כל בקשות המקלט באנושיות הנדרשת ועל פי כללים ברורים, ולאפשר לכל פליט את המפלט הבטוח במדינת היהודים".

לדברי מאיר, "הקריטריון לגירוש לא יכול להיות צבע העור והמדיניות לא יכולה להיקבע על פי שנאת הזר או התועלת הפוליטית, אלא על פי צו המוסר והמצפון היהודי. כי גרים ונרדפים היינו בארץ מצרים, בפולין ובמרוקו ושערים רבים נסגרו בפני הורינו וסבינו".

"ערב יום השואה הבינלאומי, על ממשלת ישראל להמשיך ולהיות נאמנה לצו המוסר ולזיכרון העבר", סיכם מאיר. "במקביל חייבת הממשלה לשקם את שכונות דרום תל אביב ולא לגלגל את הבעיה לפתחם של אזרחים, המתמודדים לבדם עם מציאות בלתי אפשרית".

במקביל להודעת התנועה הקיבוצית החלו חברי קיבוצים ברחבי הארץ בהתארגנות לקלוט בתחומם מבקשי מקלט, גם ברמה הפרטנית של החבר הבודד וגם ברמת הקיבוץ עצמו.