עליזה עמיר-זהר, חברת ברעם שהיתה האישה הראשונה שכיהנה בתפקיד מזכירת הקיבוץ הארצי, מי שמונתה להיות מנכ"לית המפעל בקיבוצה, נשיאת מכללת תל חי וסופרת מוערכת, הלכה לעולמה בסוף שבוע והיא בת 85.

הלוחמת הכי ידידותית. עמיר-זהר, צילום: דוד (דדה) עינב

בתה, הסופרת והמחנכת רקפת זהר סל מעין שמר, כתבה עליה: "אמא שלי, עליזה זהר, הוותיקה הכי צעירה, המנהלת הכי אנרכיסטית, הלוחמת הכי ידידותית, האישה הגדולה שנשארה בליבה רקדנית בלט, נפרדה מאיתנו היום ועברה לצד השני. לא היתה ולא תהיה כמוה".

עמיר-זהר נולדה ב-1932 בעיר חוסט שבצ'כוסלובקיה. היא עלתה ארצה עם הוריה כשהיתה בת שנה לירושלים, שם התגוררה המשפחה. זמן קצר לאחר מכן חלה האב וחזר לאוקראינה, שם נפטר. האם פרנסה את הבית מעבודתה כטבחית.

כנערה שינתה עליזה את שם משפחתה מפלברבאום לעמיר. בהשפעת אחיו הצעיר של אביה הצטרפה לתנועת השומר הצעיר כחניכה, ואחר כך כמדריכה. לברעם הגיעה במסגרת גרעין נח"ל, שם פגשה את יעקב (יענק'לה) זהר ונישאה לו. לזוג נולדו שלוש בנות.

בשנות הקמת הקיבוץ עבדה במטעים, במטבח ובהנהלת החשבונות, ובהמשך הייתה גם גזברית הקיבוץ. במקביל החלה לפרסם סיפורים קצרים, וב-1966 יצא לאור ספרה "כמו שיש ירוק", שתיאר את החיים בקיבוץ הצעיר.

ב-1968 השלימה תואר ראשון בלימודי תיאטרון ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ובשנים הבאות פרסמה עוד שני ספרי ילדים: "הגשם דום והיהלום" (עליו זכתה בפרס זאב לספרות ילדים), ו"אצל סבתא נינה".

בין השנים 1978 ל-1980 ליוותה כמדריכה את הקמתו של קיבוץ גשור ברמת הגולן, והיתה שותפה לגיבוש נוסחת גשור שקבעה כי הקיבוץ לא יהיה מכשול לשלום.

בין 1980 ל-1985 היתה לאישה האשונה שנבחרה לתפקיד מזכירת הקיבוץ הארצי. בשנות כהונתה התמודדה התנועה הקיבוצית עם חילופי השלטון במדינה, ועם משבר הבנקים. לאחר מכן קיבלה על עצמה לנהל את מפעל אלכם של ברעם.

תחת ניהולה עבר המפעל לייצר רכיבי פלסטיק רפואיים מתכלים, קיבל את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי ופרץ לשווקים בינלאומיים. כיום מהווה המפעל מקור ההכנסה המרכזי של הקיבוץ.

בין השנים 1990 ל-1999 כיהנה עמיר-זהר כמנכ"לית ולאחר מכן כנשיאת מכללת תל חי שבאצבע הגליל. בתקופתה קיבלה המכללה הכרה מהמועצה להשכלה גבוהה כמכללה אקדמית, ובהמשך הוסמכה להעניק תארים ראשונים.

בשנת 1996 נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות כמייצגת של התעשייה, החינוך וההתיישבות בגליל. בשנים 1997–2007 חזרה ל"אלכם מדיקל" בתפקיד יו"ר מועצת המנהלים של החברה. הלווייתה של עמיר-זהר תיערך ביום שני הקרוב, בשעה 14:00, בבית העלמין בברעם.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, ספד לעמיר-זהר ואמר: "התנועה הקיבוצית כולה איבדה מנהיגה בכל רמ"ח אבריה. החל מהצטרפותה לקיבוץ ברעם בשנותיו הראשונות, היותה ממקימי גשור שבגולן וקביעתה כי היושבים בו 'לא יהיו מכשול לשלום', וכמובן עמידתה בראש הקיבוץ הארצי כאישה הראשונה הממלאת תפקיד זה.

"בתפקיד זה לא תמה עשייתה הציבורית, ההתיישבותית והמנהיגותית, וזו המשיכה בקיבוצה כשהובילה ביד רמה את פיתוחו של מפעל אלכם, שעד היום נחשב לאחד מהמפעלים המובילים בתחום החדשנות הרפואית

"המשואה שהדליקה בערב יום העצמאות ה-48 למדינת ישראל היתה רק כבוד קטן למי שהיוותה עמוד תווך איתן, נחוש ונמרץ למען ההתיישבות בגליל ופיתוח וחיזוק הגבול הצפוני. עליזה נפטרה, אך את צוואתה להמשיך ולפתח את הגליל נמשיך בגאון. חברי הקיבוצים והתנועה הקיבוצית מחבקים את ילדיה, חברינו – רקפת, יענקל'ה, הדס ואורנה, בני המשפחה, חברי קיבוץ ברעם וכל יקיריה".