15 חברי כנסת מימין ומשמאל של סיעות הבית, הגיעו לכנס מפת הדרכים לחברה משותפת אותו יזמו בגבעת חביבה.

"נכנסים למסלול ארוך ואפשרי". הכנס בכנסת, צילום: יח"צ גבעת חביבה

בכנס, שנערך במשכן הכנסת, הוגש נייר העמדה של גבעת חביבה ובו 25 המלצות לחיים משותפים שחוברו בידי 70 מומחים ממגוון תחומים ונוגעות בעניינים הבוערים על סדר היום היהודי-ערבי בדגש על פיתוח כלכלי, חינוך, תרבות, ממשל וקרקעות.

ההמלצות הועברו לחברי הכנסת, כדי שאלה יתרגמו אותן להצעות חוק ולפעילות פרלמנטרית בתחום. כעת השאיפה היא לקדם פגישה נוספת עם אותם ח"כים, ולקדם בניית תוכנית עבודה לקידום החברה המשותפת בישראל.

במסגרת הכנס הציג מנכ"ל גבעת חביבה, יניב שגיא, סקר שהוכן על ידי מכון מדגם שמראה כי בחברה הישראלית קיים רצון לדו קיום, אבל ישנם גם לא מעט חסמים. על פי הנתונים, כ-66 אחוזים מהציבור היהודי מעוניין בקידום החיים המשותפים, אבל רק 13 אחוזים מוכנים לגור בסמיכות לבני הלאום השני.

עוד עלה מהסקר כי 40 אחוזים מהציבור הישראלי (35 אחוזים מהציבור היהודי ו-73 אחוזים מהציבור הערבי) אמרו שיתמכו במפלגה יהודית-ערבית שתקדם את החיים המשותפים בישראל.

"אחרי שנתיים של עבודה, גבעת חביבה הראתה שלחברה משותפת בישראל יש תוכנית עבודה ישימה וברורה", הוסיף שגיא.

"הראנו שיש ציפייה נרחבת בציבור לשנות את המציאות הקיימת ועכשיו הגיע הזמן להוביל את השינוי. השדולה לחיים משותפים בכנסת לקחה על עצמה את יישום הפרויקט בשנה הקרובה. לא נעצור בשלב הזה של הגשת ההמלצות".

מוחמד דראושה, מנהל המרכז לשוויון וחברה משותפת בגבעת חביבה, הוסיף כי "מציאת הנוסחה הנכונה לחיים משותפים מורכבת מפרטים קטנים שהצגנו בתוכנית, שמהווה מהיום תוכנית אסטרטגית וכוללת ליחסי יהודים וערבים במדינה.

"אם נצליח לתרגם אותה לחוקים, תקנות ופרויקטים זה יפתור לנו 90% מהבעיות וייצר מאסה קריטית של הצלחות, שישנו את מעמדם של האזרחים הערבים לשותפי אמת בחברה הישראלית".

ח"כ אלוף (במיל') איל בן ראובן, יו"ר השדולה לחיים משותפים, סיכם ואמר "מפת הדרכים היא ייחודית ביכולת לממש אותה במאמץ משותף של מובילי התהליך עם חברי הכנסת ובהובלת הממשלה.

"אנחנו נכנסים למסלול ארוך, מעשי ואפשרי. התקדמות בתהליך זה יכולה להשפיע בעתיד גם סוגיות הליבה, כשדבר אחד ברור: יהודים וערבים יהיו חייבים למצוא את הדרך לחיות פה יחד".