בימים האחרונים התנהלה בנגב קייטנת קיץ, או בשם שאנחנו נתנו לה, קייצת, שיכולה להעיד אולי יותר מכל עד כמה דו הקיום שכולנו מחפשים פה אפשרי, אם רק נרצה.

הגיבוש היה לא פחות ממדהים. בקייטנה, צילום: השומר הצעיר

תנועת השומר הצעיר ותנועת אג'יאל, החטיבה הערבית בשומר הצעיר, חברו למועצה האזורית בני שמעון, לשובל ולמחלקת הנוער בעיריית רהט, ויחד הקימו כולם קייטנת לילדים המסיימים כיתות ג'-ו' מהקיבוץ ומבית הספר בית אל-חכמה בעיר הבדואית.

מטרת הקייטנה הייתה לחנך לקיום משותף, לקבלת השונה ולשוויון ערך האדם, כמו גם לחבר בין קהילות שחיות משני צידי הכביש אבל נפגשות בצורה מכוונת רק לעתים נדירות. הכל דרך מפגש חוויתי וחינוכי, שמעצים דרכי תקשורת שהן לא רק שפה.

אחד מהעקרונות שעליהם נבנתה הקייטנה הוא מבנה חינוכי משותף לכל אורכו, כלומד בכל מדרג עובדים זה לצד חברים מאג'יאל ומהשומר הצעיר.

תחילת הפעילות הייתה ביער להב, ובביקור במוזיאון ג'ו אלון שבו הכרנו את התרבות הבדואית דרך אירוח באוהל בדואי וסדנאות גששות והכנת תכשיטים. ביום השני ביקרנו בקיבוץ שובל בפעילות חפש את המטמון. ביום השלישי הגענו לרהט, וביקרנו במתנ"ס העירוני בפעילות החווידע. ברביעי הגענו לקיבוץ בית קמה לפעילות סיכום וכיף בבריכה כדי לסיים באווירה הנכונה.

היום יהיה זה יום הסיכום למדריכים, שהחיבור ביניהם היווה את מוקד הכוח של הקייטנה כולה. במקביל יתקיים טקס במעמד ראש עיריית רהט טלאל אל-קרינאווי, וסיגל מורן, ראש מועצת בני שמעון, ומזכ"לי שתי התנועות. אחר כך יסכמו המדריכים את שעברו.

לראות את הקייטנה מתגבשת לאורך הימים היה לא פחות ממדהים. המבטים החשדניים של תחילת היום הראשון נעלמו לאט לאט, והוחלפו בשיתוף פעולה שמטרתו להצליח במשימות, בחיוכים ובמעשי קונדס.

אין לנו ספק שהילדים והילדות שעברו את החוויה הזו, יזכרו אותה בהמשך, ובעיקר יזכרו את  חבריהם ממש מעבר לכביש. מבחינתנו הקייטנה הזו היא פיילוט שמטרתו לעודד שיתופי פעולה נוספים בין התנועות באזור הדרום ובכלל, ובין הקהילות היהודיות והבדואיות.

צפו באירוע הפתיחה של הקייטנה (צילום: השומר הצעיר):