מי שיבקר בימים אלה בקיבוצי הקיבוץ הדתי ייתקל בשירה רועמת, בשמחה, בהרבה צבעי גואש וגם בלא מעט כיסאות גלגלים. 19 מתוך 22 הקיבוצים הדתיים מקיימים בתחומם את קייטנת איל"ן, האיגוד הישראלי לילדים נכים.

נוער מחויב ומסור למטרה. קייטנת איל"ן, צילום: הקיבוץ הדתי

הקהילה בכל קיבוץ, יחד עם בני הנוער המקומיים, התגייסו להפעיל את הקייטנות עבור הצעירים עם הצרכים המיוחדים שנמשכו כשבוע והיו ללא תשלום.

אחד מהקיבוצים החלוצים בעניין שמפעיל את הקייטנה בתחומו למעלה מ-30 שנה הוא עין הנצי"ב, שמקפיד לקיים אותה בכל קיץ.

אסנת כהן-נוימן, מנהלת החינוך החברתי-קהילתי בקיבוץ, סיפרה שהחברים "מחכים לשבוע הכי שמח בקיץ", שמתקיים השבוע, ובו מארחים את איל"ן. "זה שבוע שמתאפיין בנתינה אמיתית ומלאה. התמסרות לאדם אחר בכל לבבך ובכל מאודך", אומרת כהן-נוימן.

הנוער בעין הנצי"ב אירח השנה תלמידים מבית הספר אילנות בירושלים לשבוע של כיף. יחד הם שחו בבריכה, רקדו, שרו, צפו בסרטים, ליטפו חיות ובעיקר פגשו חברים חדשים וישנים.

אחת החוויות בקייטנה הוא השיתוף של הקהילה כולה במפגש עם חניכי איל"ן. באחר צהריים אחד הגיעה כל קהילת עין הנצי"ב: משפחות צעירות, ותיקים ונוער, לבית קפה וביחד יוצרים חפצי אומנות, משחקים סביב שולחן וצופים בסרטון. בסיום הערב כל חניך מוזמן לארוחת ערב אצל משפחה בקיבוץ.

בני הנוער שמלווים את החניכים עוברים הכשרה מוקדמת, שבמסגרתה הם לומדים על ההבדלים שבין סוגי הנכויות וכיצד ניתן לסייע. הטיפול כולל ליווי במשך היום, כשחלק מהחונכים לנים במשותף בלילה ומסייעים בטיפול סיעודי מלא ובמתן מענה לכל צורך רגשי.

"ההתרגשות רגע לפני שהחניכים מגיעים, החשש והרצון לעשות את הטוב ביותר עבור הילדים - כל אלה מתערבבים יחד", מסכמת כהן-נוימן, "זו אולי קלישאה, אבל בכל שנה מחדש שבוע זה מדגיש עבורנו, חברי הקהילה וההורים, כמה הנוער שלנו מחויב ומסור למשימה מורכבת זו".