איילת השחר, שעלה על הקרקע ב-1915, נחשב לקיבוץ הרביעי שקם בארץ ישראל והראשון באזור הגליל העליון. עשרה בתים עתיקים, שנבנו בצורת פרסה, נותרו בחצר הקיבוץ והפכו למאפיה, למחלבה, לסנדלריה, לחדר אוכל ועוד.

מיזם תיירותי חדש אותו מובילים משרד התיירות והחברה הכלכלית של מועצה אזורית הגליל העליון, עומד להפוך את החצר ההיסטורית באיילת השחר בעוד כשנה מהיום, לפרויקט תיירותי חדש ברוח "הקיבוץ של פעם".

על פי התוכנית המתגבשת, תיירים מהעולם, וגם מטיילים מישראל, יגיעו לחצר הישנה ויצפו בשחזור של הקיבוץ הישן והטוב על כל מרכיביו הנוסטלגיים. עלות שיפוץ המבנים והכשרתם לטובת חללי תצוגה שיהוו מעין מוזיאון מוערכת בכמיליון מיליון שקלים וחצי.

הרעיון עלה לראשונה בחודש ינואר השנה, אז ביקר שר התיירות יריב לוין בגליל העליון כאורחה של המועצה האזורית. ראש המועצה גיורא זלץ (להבות הבשן) ומאיר כושי לוי (גונן) הציגו בפני לוין ומלוויו את אתרי התיירות הקיימים במועצה, אז העלה השר רעיון לשחזר את הקיבוץ של פעם ולהפוך אותו אתר עלייה לרגל למבקרים מהארץ ומהעולם.

"מדובר במותג ששמו קיבוץ והוא מוכר בעולם כולו", אמר השר לאנשי הגליל העליון, "ושחזור של ימי בראשית שלו עשוי להביא לכאן עשרות אלפי מבקרים בשנה. משרד התיירות יקצה את הכסף, החברה הכלכלית של המועצה תיקח אחריות על השחזור במשותף עם צוות שיקים המשרד, ונצא לדרך".

במסגרת מכרז שפורסם בין קיבוצי האזור למציאת מיקום מתאים לאתר הציעו את עצמם שמונה קיבוצים, מתוכם נבחר איילת השחר. אביב שלם, דובר מועצת הגליל העליון, מסביר: "באיילת השחר, פרט לזכותו ההיסטורית כקיבוץ הראשון בגליל העליון, כבר קיים מיזם תיירות שמתמקד בבתים הישנים. ישנה סנדלרייה של פעם, מאפיה שנפתחה על בסיס המאפיה הקיבוצית דאז, שחזור של מכון מים. עשרת הבתים והדקל שפל הצמרת שבחצר הישנה מתאימים מאוד למיזם החדש שיקום".

סנדלריית איילת השחר. ככה היה פעם (צילום: יעל אלף)

על פי המתוכנן ייעשה שיווק ופרסום רב היקף של המיזם בעיקר למשפחות בחו"ל, לא בהכרח יהודיות. אם בעבר התמקדה התיירות בפנייה לקהל יהודי ו/או לקבוצות נוצריות שבאות למקומות הקדושים וההיסטוריים, הרי שהשר לוין מכוון כעת לילדים ולהוריהם. הם ואחרים יוכלו לבקר בחדר האוכל של שנות השלושים, ברפת ובסנדלרייה, וגם לראות היכן גרו החברים ובמה עסקו למחייתם.

מאיר כושי לוי, מנהל החברה הכלכלית בגליל העליון שגם יעמוד בראש הגוף שינהל את עבודות הפיתוח של האתר באיילת השחר, טוען שתכנית הביצוע ואיסוף ההשקעות הנדרשות לצורך אישור סופי של העבודות בקיבוץ יוגשו בקרוב למשרד התיירות.

"יש הבטחה של השר להקמת המיזם, אבל עדיין אין מסמכים חוזיים המאשרים את הביצוע. אישור סופי יתקבל ככל הנראה באמצע חודש מאי. הקמנו צוות באיילת השחר ולאחר אישור המשרד תוקם גם מנהלת האתר. המנהל העסקי של איילת השחר , יובל נעמני, מרכז את פעילות הקיבוץ בנושא", סיכם כושי לוי.

הסנדלרייה המשוחזרת. מותג ששמו קיבוץ (צילום: יעל אלף)