צילום: קרני עם-עד ניר מאיר (59, קבוצת-שילר) הוא המזכיר הנבחר של התנועה הקיבוצית.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

מאיר השיג תוצאה מרשימה של 45.36% מקולות הבוחרים, שהם 9,205 קולות. נגה בוטנסקי זכתה לתמיכת 24.29% מהמצביעים (4,929 קולות), ואילו מרקי לוי, שהיה מרוחק ממנה במספר קולות זעום, הגיע ל-23.22% (4,712 קולות). יונה פריטל הסתפקה בכחמישה אחוזים, ונימרוד מדר בכאחוז וחצי.

אחוז ההצבעה הנמוך (36.33) העיד על האדישות שאפיינה את מערכת הבחירות כולה. רק 19,400 חברים מימשו את זכותם הדמוקרטית ונטלו חלק בהצבעה. הקיבוצים הגדולים - גבעת-ברנר, נען, יגור, מעגן-מיכאל - העניקו לניר מאיר אחוזי תמיכה גבוהים, כמו גם קיבוצי ק.מ.ה (קבוצת מנהלים הטרוגנית), הארגון שהקים מאיר לניהול ולתמיכה בקיבוצים מתקשים.

ועוד אנקדוטה: בקיבוץ צבעון ישנם 48 בעלי זכות בחירה, אבל איש מהם לא מימש את זכותו הדמוקרטית. יובל סלע, מנהל הקהילה והמשק בצבעון, מסביר: "היות שאיש מהמתמודדים לא טרח להגיע לצבעון ולהציג את עצמו ואת משנתו החברתית-כלכלית בפני חברי הקיבוץ, איש גם לא הגיע לקלפי. גם יו"ר הקלפי וחברים שישבו לצדו לא הצביעו. אני מעריך שמדובר באי-הצבעת מחאה".

במעגן-מיכאל קיבל מאיר 160 קולות, בעוד נגה בוטנסקי נתמכה בידי 60 מהחברים ומרקי לוי רק בידי 18. יונה פריטל - שבעה קולות, ונימרוד מדר - אף לא קול אחד. יגור תגמל את מאיר ב-66 קולות, את בוטנסקי ב-48, פריטל - 37, לוי - 26, מדר - ארבעה קולות בלבד. בנען, המעוז של ניר מאיר, תמכו 307 בעלי זכות בחירה בשכן מקבוצת-שילר. בוטנסקי קיבלה בנען 38 קולות, לוי 14, ופריטל ארבעה בלבד. גבעת-ברנר העניק לניר מאיר 81%(!) שהם 253 קולות, בעוד בוטנסקי קיבלה שם 26 קולות, לוי 22 ופריטל שמונה.

בקיבוצי "הקיבוץ הארצי" לשעבר היה רוב זעום למרקי לוי (מלבד קיבוצים בודדים, כמו גן-שמואל, שם השיג לוי 230 קולות לעומת 100 בלבד למאיר), וכך היה גם לגבי נגה בוטנסקי בקיבוצי העמקים והצפון. יונה פריטל ונימרוד מדר קיבלו אחוזים בודדים במרבית הקיבוצים.

בקיבוצי המועמדים עצמם היו התוצאות צפויות. בקבוצת-שילר (71% הצבעה) קיבל ניר מאיר 162 פתקי תמיכה לעומת 20 לנגה בוטנסקי, 19 ללוי, שלושה למדר, וליונה - אפס. בבית-השיטה, קיבוצה של נגה בוטנסקי, היא השיגה רוב מרשים של 79% (204 תומכים), לעומת 47 קולות (18%) למאיר, וללוי רק ארבעה. גם ניר-אליהו שמר אמונים לנימרוד מדר עם 80% תמיכה (כשמונים איש). יונה פריטל נחלה אכזבה גם בקיבוצה, מעלה-החמישה, כאשר הקדימה את ניר מאיר רק בשבעה קולות. פריטל זכתה שם ב-64 קולות, ומאיר ב-57.

תוצאות "מוזרות"
תוצאות מוזרות (לכל הפחות) היו בייט"ב, שם נרשמו 87% הצבעה. ניר מאיר קיבל 55 קולות (100%), והשאר - אפס. דבר דומה קרה בקיבוצים קלי"ה (מאיר - 64, לוי -2), בשעלבים (מאיר - 54, וכל השאר אפס) ובשומריה, עם 64 קולות למאיר וקול אחד עבור פריטל. ועוד: תוצאות ההצבעה באחד מהקיבוצים נשלחו לוועדת הבחירות כחצי שעה לפני הסגירה הרשמית של הקלפיות. בקיבוצים אחדים נפתחו הקלפיות לאחר השעה היעודה, ובכמה מהקלפיות נצפה רק חבר אחד יושב ליד תיבת ההצבעה.

פעיל באחד המטות סיפר על רשמיו מיום הבחירות: "קלפי שנפתחה רק לאחר ארבע שעות כי האחראי היה חולה ולא דאג למחליף ואפילו לא לפתק שמודיע על כך; קלפי שהתוצאות שלה היו בידינו בשעה 19:50 (כששעת סגירת הקלפיות הייתה 20:00); קלפי קטנה שבה נאמר לנו שלא נוכל לקבל את התוצאות ב-20:10 כי ישנם חברים שלא יספיקו להגיע עד 20:00 והם בכל זאת צריכים להצביע, ועוד ועוד.

"שלא לדבר על הנוהל ברוב הקיבוצים, שוועדת הקלפי מונה אדם אחד בלבד. באחד הקיבוצים שאליו הגעתי, ועדת הקלפי (שלא הכירה אותי) הלכה לבדוק משהו בחדר אחר והשאירה אותי לבד עם הקלפי, הפתקים והמעטפות, כל זאת כשאני לובש חולצה של מועמדת. בקיצור, אחרי שהאבק ישקע, וניר יתיישב בכיסא המזכיר, מישהו יצטרך לעשות סדר בשכונה הזאת, כי איך שלא מסתכלים על זה - מדובר בפדיחה".

ברכות וביקורת
"אני רואה בתפקיד מזכיר התנועה שליחות ערכית גדולה שלצדה אחריות עצומה", אמר ניר מאיר לאחר שנודעו התוצאות. "בפני התנועה הקיבוצית עומדים אתגרים גדולים וגורליים, אשר על מנת לעמוד בהם בהצלחה חובה עלינו לשלב ידיים יחד עם כל הכוחות המרכזיים והאיכותיים שיש לנו להציע. אני מתכוון להחזיר את התנועה הקיבוצית אל מוקדי העשייה החברתית בישראל. יש לנו הרבה מה לתרום והרבה מה לקבל בתמורה".

מרקי לוי (בדומה לשאר המתמודדים) מיהר להתקשר ולברך את ניר מאיר על ניצחונו המובהק, אבל למחרת הבהיר שיש לו הרבה מה לומר על מערכת הבחירות ועל ההתנהלות ב"יום הבוחר". "הבחירות האלה אמורות להדאיג את כולנו", אמר לוי, "כי