לא בכל יום מונפקת בנאסד"ק הניו-יורקי חברה ישראלית. בוודאי לא קיבוצית. בוודאי לא חברה עלומה עבור מרבית הציבור, שאת שמה - "אנזימוטק" - מזהים רק מעטים.

עוד על הבורסה והקיבוצים:
מנפיקים את אבן קיסר
בשורה לקיבוצים: אגודה שיתופית הנפיקה מניות
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

ד"ר בשיר סובחי מסכנין הקים בשנת 1997 סטרט-אפ להפעלת אנזימים בסביבה שומנית, בחממה הטכנולוגית בנצרת עילית. הצטרפו אליו היזמים דני פלוטקין וחברת "האחים עופר", ומי שמשמש עד היום כמנכ"ל שלה - אריאל כץ. הטכנולוגיה הראשונה שנוסתה היתה הפקת מרגרינה משמן זית, והפיתוחים שהגיעו בהמשך יועדו לשמש כחומרי בסיס לתרופות. קבוצת גלעם, בבעלות קיבוץ מענית, רכשה 20% מהאחזקות בשנת 2000.

לדברי יוסי פלד, חבר מענית, המנכ"ל הוותיק של גלעם והיו"ר של אנזימוטק עד לפני כשנתיים, ההתחלה היתה כמעט רומנטית: "החברה פעלה בשני חדרים קטנים באזור התעשייה של מגדל העמק. בתחילה זו היתה חברה שכוונה למכירת טכנולוגיות. עם הכניסה שלנו הובלנו אותה לכיוון תעשייתי, כחברה הפועלת עם תהליכים ארוכים ויקרים. ככל שהזמן עבר השקענו בה יותר והרחבנו את האחזקות - 40% עד להנפקה".

אחד המוצרים שהחלה החברה לייצר לאחר הצטרפות גלעם, מעיד פלד, "היה ייצור שומנים שבהרכב הכימי שלהם דומים ל'חלב אם', מוצר שפיתחנו יחד עם יצרן שוודי. מוצרים נוספים היו מעין 'אומגה שלוש', מוצרים שמשפרים את הזיכרון, שמפחיתים את הכולסטרול בדם, וכן מוצר המחליף את תרופת הריטלין. כל המוצרים האלה נמכרים היום בישראל ובעולם תחת 'תוספי מזון', אבל בארה"ב כ'מזון רפואי', שזו קטגוריה ביניים מיוחדת ומתקדמת ברישום תרופתי".

לדברי פלד, הלכה אנזימוטק וצמחה. גלעם השקיעה בה לאורך השנים לא פחות מ-25 מיליון דולר, מתוך הערכה שאלה יהיו רגליים נוספות לפיתוח גלעם. אלא שעם השנים התרחקה אנזימוטק מפעילויות הליבה של גלעם, ובמענית לא התנגדו. "מכיוון שלחברה, לכל חברה, יש שאיפות לגדול, ומכיוון שהבעלים מעדיפים לא להמשיך ולהשקיע כסף בחברה", אומר פלד, "החלטנו לגייס כסף מהציבור".דווקא בנאסד"ק?

יוסי פלד: "חשבנו שהכי נכון לעשות זאת שם. הפרטנו כ-20% לטובת הציבור,
השלמנו גיוס של 71 מיליון דולר לאחר שהנפקנו בערך חברה של כ-350 מיליון דולר, וצמצמנו את חלקנו באחזקות מ-40% ל-33%".

כבר ביום המסחר הראשון אחרי העסקה זינקה מניית אנזימוטק בעוד 30%, והקפיצה את ערך החברה אל כ-420 מיליון דולר. היום ערך האחזקות של גלעם (מענית) באנזימוטק מוערך בכ-136 מיליון דולר. בחברה מועסקים כ-150 איש ומכירותיה צומחות בקצב ממוצע של 40% מדי שנה(!). את שנת 2012 סיימה עם הכנסות של 38 מיליון דולר ורווח נקי של כמעט 5 מיליון דולר. במחצית 2013 כבר נרשם רווח נקי של כמעט 5 מיליון דולר.

שניים מכלל שבעת חברי הדירקטוריון באנזימוטק הם נציגי מענית - יוסי פלד ויעקב בכר. לדברי בכר, בתחילת הדרך לא תמיד שרר קונצנזוס, באופן טבעי, לגבי הכיוון של אנזימוטק. "מרגע שהתברר כי אלה השקעות הוניות ולא אסטרטגיות", הוא אומר, "היה ברור לנו שיש לפעול בזמן המהיר ביותר האפשרי כדי להשיא את ערכה של החברה ולגייס כספים לפיתוחה. מהבחינה הזו - סוף טוב הכל טוב", הוא מציין. "אני 'שמח' שחמקנו מכל המוקשים לאורך הדרך, שהסיפור הזה הסתיים מבחינתנו ב'הפי אנד' ושהצלחנו לבנות למענית זרוע הונית חזקה שתאפשר לחברי הקיבוץ, בעלי המניות, ביטחון כלכלי ורווחה".

פלד, כמו בכר, גם הוא מברך, אבל עדיין אינו יודע כמה כסף יתקבל מהעסקה ומי בדיוק ייהנה ממנו: "את הכסף עדיין לא קיבלנו. כאשר נקבל, חלק ילך לטובת פיתוח גלעם וחלק למען אושרם, ואולי עושרם... של החברים".