בחוגים הפוליטיים, וגם בתנועה הקיבוצית, עדיין סוערות הרוחות סביב פיטוריה המפתיעים, לאחר כשלוש שנים בתפקיד, של מנכ"לית קק"ל יעל שאלתיאלי, חברת קיבוץ נווה-אור, שכיהנה בעבר כמנכ"ל משרד החקלאות וכראש המועצה האזורית עמק המעיינות (בית-שאן), ו"עשתה היסטוריה" כאישה הראשונה שניהלה את קק"ל.

עוד על קק"ל והקיבוצים:
רגבים: צו מניעה אוסר על הקיבוץ זריעת חורף
להתיישבות לא יובטח דירקטור בקק"ל
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

נסיבות פיטוריה שנויות במחלוקת וקשורות, ככל הנראה, למינויה לדירקטורית חיצונית בחברת "מהדרין" - תאגיד העיבוד החקלאי הגדול ביותר בישראל. החברות בתאגיד עוסקות בעיבוד פרדסים ומטעים, כמו גם במיון, באריזה, בקירור, בשיווק וביצוא וגם בפיתוח נכסי הנדל"ן שברשותו.

יו"ר מהדרין במשך שנים רבות הוא יונתן בשיא, מקיבוץ מעלה-גלבוע (בעבר חבר קיבוץ שדה-אליהו), המכהן גם כיו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית ומכיר את שאלתיאלי זה שנים רבות כשכנים בעמק.

לגרסת מקורבי יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, שאלתיאלי לא ביקשה, וממילא לא קיבלה, את אישור דירקטוריון קק"ל למינוי, שלדבריהם טמון בו פוטנציאל של ניגוד עניינים. מנגד טוענת שאלתיאלי כי דיווחה על המינוי ליו"ר שטנצלר בשיחה שקיימה עמו.

כבר לפני שנתיים ויותר פורסם כי הרשות לניירות ערך בדקה את הנושא, מכיוון שמהדרין נסחרת בבורסה. במוקד הבדיקה: מדוע לא הצהירה שאלתיאלי בטופס "הצהרת דירקטור" על תפקידה בקק"ל,
במסגרתו היא מחויבת למדיניות ולהחלטות עם המנהל, ומדוע אין בקק"ל תיעוד על מינויה במהדרין.

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, מסר: "צר לי שיעל מסיימת בקק"ל. היא מילאה את התפקיד בצורה מקצועית ביותר ובמסירות. אני משוכנע שעוד נראה אותה בתפקידים בכירים נוספים". ולוולה העדיף לא לענות לשאלה אם קיים קשר בין פיטורי שאלתיאלי לבין המאבקים הפוליטיים המשפטיים סביב המינויים בקק"ל, שגם הוא היה שותף בחלק מהם.

לא ניתן היה להשיג את תגובתה של יעל שאלתיאלי לידיעה. חברת מהדרין סירבה להגיב לדברים. מדוברות קק"ל לא התקבלה תגובה.