סכסוך הקרקעות בין הקיבוצים כפר מסריק וכישור הסתיים בגישור שקיבל תוקף של פסק דין. כישור יקבל 850 אלף ש"ח, והצדדים סיכמו על סדרה של שיתופי פעולה

עוד סכסוכי קרקעות בקיבוצים:
סכסוך מתמשך בין הקיבוצים שומריה ולהב
אשדות יעקב איחוד: פסק בורר לקיבוץ ולהרחבה
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

מעז יצא מתוק. לא עניין שכיח במקומותינו. לפני ארבע שנים כמעט התנגשו חקלאי הקיבוצים כפר-מסריק וכישור על כמה דונמים שנויים במחלוקת בשדות. אנשים הרימו יד, טרקטורים איימו לדרוס, והמשטרה הוזעקה להשיב את הסדר. השבוע, כך נדמה, לא רק נוקה השולחן והתביעות נגנזו. שני הצדדים ישתפו פעולה, חתמו על פשרה בגישור שקיבל תוקף פסק דין ויצאו לדרך חדשה.

באוקטובר 2008 טענו בכפר-מסריק כי הסכם נושן בין הקיבוצים, עוד משנות השמונים במאה שעברה, בנושא חלוקתם של 1,260 דונם סמוך לכפר-מסריק - אינו תקף משום שכישור היה ל"כישורית" - כפר שיתופי לאנשים עם מוגבלויות, לא ממש קיבוץ חקלאי.

בכישור, לעומת זאת, טענו שכפר-מסריק מפר הסכם בצורה בוטה וחד-צדדית. הדברים התגלגלו לבית משפט השלום בנצרת, שם הוכרע כי הצדק עם כישור. האחרון, באמצעות עורכי הדין שלו, כרמית דורון ודניאלה יעקובי (משרד "אסנת נווה"), ביקש להמשיך את ההצלחה כשתבע שוב מכפר-מסריק, בדצמבר 2010,
בבית משפט השלום בחיפה, לשלם לו - על פי ההסכם הישן שאושרר - את חלקו ברווחים שנבעו מהגידולים על המקרקעין הנ"ל.

אלא ששני הצדדים נעצרו ברגע האחרון והסכימו להעביר את המחלוקת לגישור בפני אבנר ברזילי (קיבוץ נגבה), מנכ"ל "ניר שיתופי". תוצאות הגישור הוגשו השבוע לבית המשפט וקיבלו תוקף של פסק דין. על פי פשרת הגישור מוסכם על ידי הצדדים כי לצורך סילוק התביעה ישלם כפר-מסריק לכישור פיצוי בסך של 850 אלף ש"ח בתשלום אחד. בהזדמנות זו גם סודרו יחסי העבודה (והאחווה) בשדות: הצדדים הסכימו על חילופי קרקעות לצורך עיבוד מושכל יותר, וסיכמו על ניסיון לקדם שיתוף פעולה ביניהם בכל מה שקשור לעיבודים, לשימוש בציוד חקלאי, לניהול מים וכו'.

על פי המוסכם ביניהם, במהלך השנתיים הקרובות (עד יוני 2014) יעניק כישור לכפר-מסריק זכות סירוב ראשונה לספק לו את מכלול השירותים החקלאיים, ואילו כפר-מסריק "מכיר ומוקיר את רצונו של כישור לקרום עור וגידים מחדש". שני הצדדים, על פי אותו הסכם, מבינים שקרבת שדותיהם מחייבת כל אחד מהם לשימוש מושכל מבחינת שמירה על איכות הסביבה והתנהגות סביבתית הולמת.