הנרי ניר, חבר קיבוץ בית העמק, הלך לעולמו ב-27 בנובמבר, בגיל 82. הלווייתו התקיימה אתמול (שלישי). הנרי היה פרופסור אמריטוס מהחוגים לתולדות עם ישראל ולחינוך במכללת "אורנים" ובאוניברסיטת חיפה.

עוד על ההיסטוריה של התנועה הקיבוצית:
מה זוכרים מהפילוג בתנועה הקיבוצית
מדפדפים בהיסטורית הקיבוץ
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

הנרי, יליד אנגליה, בוגר מצטיין של אוניברסיטת אוקספורד, דוקטור לפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית, כתב ספרים ומאמרים רבים בנושאי קיבוץ, דתות ופילוסופיה. הוא היה בוגר ומזכיר תנועת "הבונים" באנגליה. בשנת 1955 עלה לישראל עם רעייתו עליזה ז"ל, והצטרף לחבריו ולחניכיו להגשמה בקיבוץ בית-העמק.

בקיבוץ התבלט כאיש עבודה מסור וכמרכז ענף הבננות; עסק בחינוך, בהוראה, בניהול בית הספר המקומי, וכיהן כמזכיר וכמרכז ועדות רבות, בעיקר בתחומי החברה והחינוך. הנרי היה חבר פעיל ומעורב בחיי הקיבוץ עד יומו האחרון. כמו כן היה מרכז אגף צעירים ב"איחוד הקבוצות והקיבוצים", ופעיל מרכזי ומוערך בארגון העולמי של חוקרי הקיבוץ והקומונות ICSA.הנרי שילב ומיזג בעשייתו רבת השנים תחומים ועיסוקים שמצד אחד אפשריים רק בקיבוץ, ומצד שני כמעט בלתי-אפשריים בקיבוץ. הוא הצליח בכך משום שמחד גיסא הצטיין במעשיו, ומאידך גיסא הצליח לשכנע את הקיבוץ שיאפשר לו לחקור וללמד.

הנרי היה "המומחה" העולמי לתולדות התנועה הקיבוצית. אין איש מלבדו שעסק, בנוסף למחקר, בנושאים פרטניים כגון: דמות ודימוי החלוץ; העבודה השכירה; התארגנויות שיתופיות בתקופת העלייה השנייה, השיתוף והדמוקרטיה; הנשים החלוצות, ועוד עניינים רבים ושונים. ספרו "רק שביל כבשו רגליי: תולדות התנועה הקיבוצית" (2008), שראה אור לראשונה באנגלית בשני חלקים ב-1992 וב-1997, בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד היוקרתית,
הוא הספר בה"א הידיעה על התנועה הקיבוצית, והמקור הראשי על תולדות הקיבוץ לכל חוקר ואדם משכיל בעולם.

הנרי הצליח לכתוב את הנרטיב של תולדות התנועה הקיבוצית; את הדרך שעשתה מהיווצרות הקבוצה "מן החיים", והערכים האידיאולוגיים שהתווספו במהלך השנים. הוא הדגיש את חשיבות הנוער בבניין הקיבוץ ואת מוטיב ה"חברותא", או לפחות את "זיכרון החברותא"; את העמדת הקיבוץ כחברה מציאותית המתמודדת כל העת עם האוטופיה המנחה אותה; את הפער בין הרצון להיות "עילית משרתת" לבין השאיפה הבלתי-מציאותית להיות "עילית מנהיגה" - הפער העצום בין הרטוריקה למעשה.

הנרי הצליח להעביר את התחושות שנובעות מהשתייכותו לקיבוץ ומהעשייה הרבה בו, מהבחינה האידיאולוגית, המעשית והאישית, כמי שעסק בנושאי חינוך, חברה, קליטה, מזכירות, חקלאות, פעילות ציבורית בתנועה, התמודדות מעשית עם נושאי השוויון, העבודה העצמית, הפוליטיקה התנועתית והמפלגתית.

חבר יקר, ידען ודעתן. תחסר לי מאוד. תנחומיי לילדיו שולמית, איתן ודניאלה, ולחברתו רוברטה.

יהי זכרו ברוך.

הכותב הוא מנהל ארכיון "יד טבנקין"