השבוע פורסם כי שני חברי קיבוצים נבחרו להיות בין 14 מדליקי המשואות ביום העצמאות: שרה שפכנר (ברוורמן) מקיבוץ שמיר, ופרופ' אריאל פלדשטיין מקיבוץ רוחמה.

שרה שפכנר (ברוורמן), הידועה בכינויה שוריקה, נולדה ברומניה בשנת 1919 ועלתה לישראל בגיל צעיר. היא גויסה לפלמ"ח בשנת 1943, סיימה קורס מפקדי מחלקות ונמנתה עם 34 צנחני היישוב שהתנדבו לצנוח באירופה הכבושה בידי הנאצים. שוריקה שירתה מחזור אחד אחרי חנה סנש משדות-ים, עם חביבה רייק, שנתפסה לבסוף ונרצחה בידי הרומנים.

שוריקה היתה ממקימי חיל הנשים בצה"ל, שימשה כקצינת ח"ן ראשית, והשתחררה בדרגת רס"ן. בגיל 89 הוענק לה "אות השירות המבצעי" של הצנחנים, ובמשך השנים, ועד היום, הרצתה ומרצה לפני חיילים וקציני צה"ל.

פרופ' אריאל פלדשטיין (42), מקיבוץ רוחמה, ידליק משואה כמי שתורם רבות להנצחת זכרו של בנימין זאב הרצל, בתוקף תפקידו (בהתנדבות) כיו"ר המועצה הציבורית להנצחת זכרו של חוזה המדינה. בין השאר, קידם את פרויקט העלאת עצמות הבנים של הרצל לישראל.

פלדשטיין, ראש המנהל האקדמי במכללת ספיר, ערך ספרים וכתב מאמרים בנושא הגותו של דוד בן-גוריון, ובעבר כבר זכה בפרס נשיא המדינה וראש הממשלה לחקר מנהיגים, על המחקר אודות הגותו של בן-גוריון ועיצוב מערכת היחסים בין מדינת ישראל בהנהגת בן-גוריון לבין יהדות התפוצות בכלל, ויהדות ארצות הברית בפרט.