הקיבוצניקים ממשיכים להצטרף למאבקים סביבתיים. נוסף למאבק על חוף בצת, שנמצא בעיצומו, הצטרפו הקיבוצניקים גם למאבק על חוף נוסף - הבונים.

בבוקר שישי לפני שבוע התקיימה "מסיבת מחאה" רבת משתתפים באזור החוף הצפוני של הבונים. המשתתפים הרבים, שנטלו חלק בהופעות המוזיקה ובמשחקי החוף, מבקשים למנוע תוכנית לפיתוח הקטע הצפוני הממוקם בסמוך לשמורת טבע נדירה - מהאחרונות שנותרו בחופי ישראל.

לטענת המפגינים נגד הפרויקט (שהחתימו עד עתה עשרת אלפים איש, ומתכוונים להחתים יותר מ-20 אלף על עצומה שתוגש למועצה האזורית חוף-הכרמל ולמשרד התיירות) - תפגע היזמות, שנועדה להקים במקום חוף רחצה מוכרז, אתר קמפינג תיירותי, טיילת ושירותי חנייה, במרקם האקולוגי העדין שנמצא בסמוך. העצומה מדברת גם על מסעדה בגודל 90 מטר - דבר שהיזמים הורידו מהפרק.

חוף הבונים הוא חלק מרצף נדיר בן 5 וחצי ק"מ של חופים בלתי-מוכרזים שהשתמרו בצורתם הטבעית, ללא פגיעה של גורם אנושי. בשטח השמורה מגוון של צבי-ים, ציפורים, סרטנים, תנים ומינים נוספים של בעלי חיים, המתגוררים ליד צמחייה הכוללת צבעוני הרים, לפופית החוף, ציפורנית בשרית, ועוד. היזמים טוענים שהפיתוח ייטיב עם השמורה. התוכנית אושרה על-ידי מרבית מוסדות התכנון, למרות התנגדות החברה להגנת הטבע, שהגישה ערר לוועדת המשנה לערעורים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

גם לשכת התכנון במחוז חיפה והמשרד לאיכות הסביבה הגישו התנגדויות לתוכנית המוצעת, אבל ראש המועצה האזורית חוף-הכרמל, כרמל סלע, ואנשי משרד התיירות, כמו גם רשות הטבע והגנים, נחושים לממש את תוכנית הפיתוח של תשעים הדונמים.

"מדובר במאבק בין שני גופים ירוקים - הרשות מחד, והמשרד לאיכות הסביבה מאידך", טוענת דוברת המועצה האזורית חוף-הכרמל, צאלה וקסמן. "מדובר בחוף בלתי-מאושר ולא מוסדר, שבחודשי הקיץ פוקדים אותו כ-200 אלף איש. רבים 'מתנחלים' במקום, מזהמים אותו, ולצערי גם יש מניין טובעים גדול בגלל היעדר שירותי הצלה וסיוע. החלטנו לעשות סדר במקום, להרחיב אותו, ובכל מקרה לא לפגוע בשמורה הסמוכה. בתכנון דובר גם על מסעדה גדולה, אבל לאחר שיקול נוסף הוחלט שלא להקים אותה. הכול נסמך על חוות דעת מקצועיות שנועדו לעשות טוב לתושבים".

אליעד גולן, בן יקנעם ותושב האון, ממארגני המחאה, גם עושה סרט על החוף הקסום. "התוכנית", הוא אומר, "הועברה לגורמים שונים בחדרי חדרים, בלי להיות מוצגת לציבור, ותוך התעלמות מדוחות של רשות שמורות הטבע ואיכות הסביבה. ברגע שתושבי האזור וארגונים ירוקים שמעו על היוזמה, הם מיהרו להגיש התנגדויות ולארגן את צעדי המחאה והעצומה".

מדוע לא דיברתם עם ראש המועצה, כרמל סלע?
אליעד גולן: "אני עצמי ניסיתי לדבר אתו, אבל הוא התחמק שוב ושוב. רבים שולחים לו אימיילים זועמים והוא מתעלם".

צאלה וקסמן, סלע לא עונה?
צאלה וקסמן: "לדעתי מדובר במאבק שקשור גם לבחירות הקרבות על ראשות המועצה".