מזכיר תנועת "הקיבוץ הדתי" מזה כשנה, נחמיה רפל (קבוצת יבנה), מבקש להיבחר לכנסת במסגרת מפלגת "הבית היהודי", המפלגה הציונית-דתית החדשה. בניגוד למתמודדי המפלגות האחרות, שאמורים לחזר אחר קולות חברי מפלגתם ששילמו בעבור התפקדותם כמה עשרות שקלים, יכול רפל - כשאר שמונים המתמודדים שנבחרו מתוך 700 אנשים שהגישו מועמדות, על-ידי המועצה הציבורית של המפלגה - לסמוך גם על מצביעים מכל הארץ, חילוניים כדתיים, ימניים ואנשי שמאל. כל אחד יכול להיכנס לאתר האינטרנט של המפלגה, להזדהות בשמו ובמספר תעודת הזהות, ולהצביע עבור נבחריו.

לכאורה מדובר בפריימריז פתוחים שאמורים לבטא דמוקרטיה נקייה ונטולת זיופים, אלא שמייסדי המפלגה לא מניחים ליד המקרה או הרייטינג להכתיב את הרשימה. לאחר סגירת התוצאות בקלפי, ב-17.12, אמורה הרשימה להגיע לדיון במועצת "הבית היהודי", בה חברים 38 איש, זו אמורה להבטיח שיינתן ייצוג בעשירייה הראשונה גם לח"כים מכהנים ממפלגות האיחוד, לאישה, לחילוני, לנציג עדות המזרח, וגם להתיישבות. בתאריך 24.12 אמורה הרשימה הסופית והמשוקללת להימסר לכנסת.

"לבד מיו"ר המפלגה שנבחר לאחרונה, פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ, הכול פתוח", אומר רפל, המקווה להיבחר במקום ריאלי. "אני ואתה מכירים אותו באותה מידה, אבל זה מה שנקבע. כעת אני נתון לחסדי הגולשים באינטרנט, וקורא לחבריי מהקיבוצים להצביע עבורי באתר המפלגה, על מנת שאמשיך לשרת אותם גם בכנסת".

גם?
נחמיה רפל: "כן, אם אבחר אני לא מתכוון לעזוב את תפקיד מזכיר הקיבוץ-הדתי. אין מניעה מלעשות את שני הדברים".

מדוע חשוב שאדם כמוך ייכנס לכנסת במסגרת מפלגה שעל-פי הסקרים לא מבטיחה גדולות?
"תנועת הקיבוץ-הדתי אולי לא גדולה במספר חבריה, אבל היא זו שמבטאת ערכי תורה ועבודה על-פיהם מתקיימת הציונות הדתית-לאומית. שנים רבות עבדתי בתחום החינוך - ניהול בית ספר ביבנה, מנהל אגף במשרד החינוך, הגשמתי בצבא - צנחנים, סגן אלוף במילואים, ואני מצוי מאוד בתחומי ההתיישבות. חשוב שגם במחנה הימין יהיה מי שידאג לסוגיות של קרקעות, מים, שיכון וחינוך התיישבותי".

רפל היה ממייסדי "כולנו" - תנועה שדחפה למיזוג מפלגות הציונות הדתית, המפד"ל והאיחוד הלאומי. הוא תמך בפריימריז פתוחים ללא התערבות המועצה הציבורית, עם תשלום של עשרה שקלים לכל מצביע. אבל, כאמור, ראשי המפלגה החליטו אחרת.

אתה מרגיש נוח עם העובדה שאולי תיבחר לכנסת (גם) בסיועו של חבר מרצ?
"בהחלט. חבר מרצ יכול לומר שביום הבחירות יתמוך במרצ ובג'ומס, אבל באותו זמן לחשוב שיש לו אינטרס בזה שנציג הקיבוץ-הדתי יכהן בכנסת. אני מצפה להיות בעשירייה הראשונה".