באחת השבתות האחרונות נסע במכוניתו חבר קיבוץ מהגליל העליון בכביש פנימי של קיבוצו, כשלפתע הגיח מולו שוטר והורה לו לעצור. החבר המופתע, שנסע במהירות של חמישה קמ"ש, עצר בצד הדרך, והשוטר שניגש אליו הודיע לו כי משום שלא היה חגור הוא רושם לו דוח (500 ש"ח), שמשמעו גם שש נקודות חובה. באותה עת המשיכו קלנועיות, וטוסטוסים ללא רישיון, לעבור בסמוך - אך השוטר התרכז בעבריין נטול החגורה.

"ניסיתי להסביר לשוטר שאין לי עבירות תנועה ושבניגוד למה שכתוב בדוח לא מדובר בכביש ראשי אלא בכביש פנימי של קיבוץ, אבל הוא לא התרשם מכך ואף החל לאיים עליי במעצר", מספר החבר הנרעש. "הוא אף איים להחרים לי את הרכב. הערתי לו שאינו חובש כובע כנדרש, שהוא מדבר אליי בטון אגרסיבי, ושעל אצבעו שתי טבעות כסף גדולות. אז הוא הורה לי להתלוות אליו למעצר".

חברים נוספים שעברו במקום שכנעו את השוטר שלא לבצע את המעצר, אבל החבר מיהר להגיש תלונה לבית המשפט. "הוא אמר לי שבאותו יום היה גם בכפר-סאלד ובדפנה", מספר החבר, "וגם שם הגיש דוח לנהגים עבריינים. זה נראה לי מוזר, ששוטרים בוחרים לפקוד קיבוצים, בעיקר בימי שבת, ולתפוס נהגים 'עבריינים', בשעה שמרבית התאונות מתרחשות בכבישים המרכזיים ולא בחצרו של קיבוץ. מדובר, כנראה, בכסף מהיר וקל ולא באכיפה שמצילה חיים".

החבר, שביקש שלא לציין את שמו - "מחשש לנקמה של המשטרה", לדבריו - התקשר למועצה האזורית הגליל-העליון. "במועצה טענו שאינם יכולים לעשות דבר נגד פעולות השוטרים בקיבוצים. עכשיו לא נותר לי אלא לקוות שבית המשפט יבטל את התלונה ואת הנקודות שנרשמו לחובתי".

תגובת יערה קדוש, דוברת המועצה האזורית הגליל-העליון: "כבר לפני יותר משנה יצאה המשטרה בהצהרת כוונות לפיה תאכוף את חוקי התנועה גם בהתיישבות הכפרית. זה קרה מייד לאחר החלת החוק על חובת חבישת הקסדה בעת נהיגה על אופניים. מאז נכנסים השוטרים גם לקיבוצים, ולנו אין יכולת למנוע את הדבר. מדובר בעבירה על החוק שמבצעים אנשים פרטיים, גם אם הם חברי קיבוץ, ובכך איננו מתערבים. אגב, ביררתי אם באותה שבת בה נקנס החבר הוגשו גם דוחות בקיבוצים אחרים, והתברר לי שלא היה כדבר הזה".

תגובת רס"מ יורם ואזנה, הממונה על התנועה במשטרת קריית-שמונה: "אין העדפה כלשהי של עיר על פני קיבוץ ולהיפך, בכל הקשור לאכיפת תנועה. בקיבוצים הוגשו מעט מאוד דוחות, לעומת מספר גדול בהרבה בקרייה עצמה. אנחנו מחויבים להגיע לכל מקום בו יש דרך ציבורית ולהקפיד על מילוי תקנות התעבורה, וזה כולל קיבוצים".