אחרי שנים שילדי המועצות האזוריות זוכים להסעות אל בתי הספר, בכוונת משרד החינוך לבטל את ההסעות באוטובוסים הצהובים לתלמידים המתגוררים במרחק של שלושה ק"מ מבית הספר, גם אם מדובר במחיר של חציית כבישים בין-עירוניים סואנים, תוך סיכון חיים. ההודעה ממשרד החינוך הגיעה בעקבות החלטת משרד האוצר על הקיצוץ בתקציב, שנקבע לשנת 2009.

מרכז המועצות האזוריות והעומד בראשו, שמוליק ריפמן (רביבים), מתכננים מאבק חסר פשרות מול משרד החינוך והשרה יולי תמיר. ריפמן: "זו הכרזת מלחמה על החינוך ההתיישבותי. לא נסכים לקיצוץ, ולא נהסס להשבית את מערך ההסעות".

זו אינה הפעם הראשונה שהקיצוץ התקציבי פוגע במערכת החינוך במועצות האזוריות. גלי קיצוצים במשרד החינוך כבר הביאו בעבר לקיצוץ במערך של הסעות התלמידים, למרות שהסעות אלה נקבעו בהסכם שנחתם עם משרד החינוך לפני כעשור, כחלק ממהלך של התייעלות וחיסכון שבעקבותיו נסגרו בתי ספר קטנים ואוחדו עם בתי הספר האזוריים, ובתמורה הבטיחה המדינה לממן את הסעת התלמידים אליהם.

במרכז המועצות האזוריות מסרבים לשתוק לנוכח הקיצוץ בהסעות ודורשים שכל ילד המתגורר ביישוב שאין בו בית ספר יהיה זכאי להסעה. לדברי בכירים במועצות האזוריות, מדובר בדרישה אלמנטרית לשמירה על ביטחונם של התלמידים.

ריפמן: "האוטובוסים הצהובים הם חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך במועצות האזוריות. משרד החינוך מפקיר את ילדינו ומסכן את חיי הילדים שיהיו חשופים לסכנות בכבישים ובהליכה ארוכה הביתה, ללא ליווי. מדובר בדרישה בלתי סבירה עבור תלמידי המועצות האזוריות".

במרכז המועצות האזוריות מבהירים כי השרה יולי תמיר הבטיחה לברר את הנושא לעומקו בדיון משותף עמם, אך עד כה לא התקיים דיון כזה. כעת דורש ריפמן שלא יינקטו שום צעדים עד בירור הנושא מול שרת החינוך. "נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו, ואם לא תהיה ברירה נשבית את מערך ההסעות, שכידוע הנו חלק בלתי-נפרד ממערכת החינוך במועצות האזוריות", אומר ריפמן.

בתגובה מסרה דוברת משרד החינוך כי מדובר בהחלטת ממשלה שהתקבלה במסגרת תקציב 2009, וכי בהתאם לה יחול השינוי מ-1 בינואר 2009. "לא מדובר בהחלטה שהתקבלה על-ידי משרד החינוך, וכזכור, שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, התנגדה להחלטה זו", מסרה הדוברת.