"לאן הגענו?", אומר דורון בן שבת, מנהל המדגה של קיבוץ מעגן-מיכאל, על המקרה בו אדם שגנב דגים מבריכות הדגים של הקיבוץ - נתפס עם שללו, אך המשטרה סגרה את התיק בשל "חוסר עניין לציבור". יואב לביא ודורון בן שבת, חברי הקיבוץ, מצאו את הנאשם עם שניים מחבריו דג וגונב דגים מבריכות הדגים של הקיבוץ. משלא נענה לדרישתם לחדול מהדיג ולעזוב את המקום, ולאחר שהנאשם איים על דייגי הקיבוץ, הוזעקה המשטרה, שתפסה ברשות הנאשם 40 ק"ג דגי קרפיון בשווי 400 ש"ח וכן כלי דיג.

לאחר סגירת התיק על-ידי המשטרה, כאמור - הקיבוץ לא ויתר, ובאמצעות עו"ד שמואל קינן הגיש "קובלנה פרטית" בבית משפט השלום בחיפה, שהרשיע את הנאשם וגזר עליו קנס של 5,000 ש"ח, שיועבר לקיבוץ.

אייל אלקלעי, מרכז המשק: "עצוב לראות כי כוחות הביטחון לא עושים די כדי למצות את הדין עם פושעים, בעיקר כשהדבר נוגע לגניבות חקלאיות. החלטנו לא לוותר ולתבוע את הגנב בקובלנה פרטית, עבודה שהמשטרה אמורה לעשות ולא האזרח עצמו. לא ייתכן שהאזרח ייאלץ לשמור על רכושו וגם לממן תביעה כנגד פושעים".

דורון בן שבת, מנהל המדגה: "קשה להשתלט לאורך היממה על שטח בריכות הדגים המשתרע על פני 2,500 דונם. עלות גניבות הדגים עומדת על כמיליון ש"ח בשנה. למרות גדרות התיל, בכל שבוע מתרחשת גניבה, כ-150 ק"ג בכל פעם. מדובר על 70 עד 90 טון דגים בשנה - בורי, קרפיון ואמנון. הקיבוץ נאלץ להעסיק שומרים שכירים וכלבנים מקצועיים בעלות של 230 אלף ש"ח בשנה".

לפני מספר חודשים, איתרו שומרים של חברת השמירה וכלביהם גנבי דגים. הללו ירו באש חיה לעבר השומרים, הרגו אחת מכלבות השמירה וברחו לכיוון הכפר ג'סר א-זרקא. הם לא נתפסו. משטרת זכרון-יעקב חוקרת.