ביום חמישי, 23 באוקטובר, יתקיים בבית גבריאל שעל חוף הכינרת כנס בוגרי הנח"ל לדורותיו. את הכנס מארגן אל"מ (מיל) צביקה לבנון (77), ששימש כמפקד הנח"ל בשנים 1973-1969 ושומר מאז על קשרים הדוקים עם חבריו. "מצאנו לנכון לקיים את האירוע בשנת השישים למדינה", אומר לבנון, "כדי להדגיש את תרומת הנח"ל למדינה מאז הקמתו ועד היום".

לבנון נמנה עם מחזור ילידי 1931 שגויסו לצה"ל באמצע השמינית, ולכן זכו לכינוי: "הילדים המגויסים של דור תש"ח". ב-12 באוגוסט 1948, מתאר לבנון, פנתה מועצת תנועות הנוער לבן-גוריון וביקשה להקים מסגרת צבאית עבור בנים ובנות, ואחרי תקופה קצרה הוקם חיל הנח"ל (מאוחר יותר הוחלף שמו לפיקוד הנח"ל), שיש שראו בו את המשכו של הפלמ"ח.

במסגרת הנח"ל הוקם, בין היתר, "גדוד ירקות" בפיקוד סגן-אלוף, שתפקידו היה לספק אוכל למדינה, והחיל עסק במגוון רחב של פעילויות חינוכיות (טיפול בעולים חדשים, ביעור הבערות) לצד משימות צבאיות של ביטחון שוטף. "הנח"ל המיתולוגי" כפי שמכנה זאת לבנון, הצמיח שלושה רמטכ"לים: מוטה גור ז"ל, אמנון ליפקין שחק ובוגי יעלון.

לבנון, שהיה בין מייסדי קיבוץ תל-קציר, מספר שכאשר בישר לאשתו שהוא מתכוון לארגן כנס לנח"ל, היא "רצתה לאשפז" אותו, וכשהעלה את הרעיון בפני מפקדי הנח"ל בעבר, הסתכלו גם הם עליו כמי שנטרפה דעתו. אבל לא סוס קרבות ותיק כמותו יוותר. הוא פנה אל מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, וקיבל את ברכת התנועה. אחר-כך חיפש רשות מקומית שמייצגת התיישבות וביטחון ומצא שהמועצה האזורית עמק הירדן עונה על הדרישות (הטנק של דגניה, קיבוץ גשר שעצר את העיראקים, קיבוצי הנח"ל: האון ותל-קציר).

"באתי לראש המועצה יוסי ורדי", מתאר לבנון, "והוא אמר 'אתה צודק' ונתן לי את בית גבריאל בראשות גבי פינסקי מאפיקים, מנהלת אגף התרבות של המועצה". לבנון הקים מטה מצומצם: קצין האפסנאות וקצין השלישות, אליהם צירף את יענקלה ישראלי מכינרת, שהיה המ"פ הראשון של הנח"ל, את אורטי (צבי אורטנברג) מתל-קציר ואת רוחלה שטרנברג ממבוא-חמה. "מאחר ששום גוף כלכלי לא עמד מאחוריי", משחזר לבנון, "ניצלתי את קשריי הטובים כדי להשיג הנחות ניכרות בארגון במה, בית דפוס וקייטרינג. גם משרד הביטחון נרתם למשימה והעמיד לרשותנו אוטובוס".

כמי שגאוות הנח"ל פועמת בעורקיו, חשב לבנון שאין דבר טבעי יותר מלארגן את להקת הנח"ל המיתולוגית, שהמוניטין שלה יצא למרחוק. "הרמתי טלפון לחיים טופול, היושב בלונדון, וביקשתי שינחה את הערב. הוא הסכים מייד. בעקבותיו גייסתי גם את אבי קורן, שבא במיוחד מארה"ב כדי לארגן את הלהקה. אמוץ ברונטמן, איש אפיקים ויוצא להקת הנח"ל, לקח על עצמו את האחריות כתושב עמק הירדן - כולם על טהרת ההתנדבות. ואז פנו אליי החבר'ה ואמרו: 'המפקד, בלי שאתה תדבר עם כל אחד אישית, לא יהיה פסטיבל'". לבנון לקח על עצמו את המלאכה וגייס 21 מחברי הלהקה: שולה חן, ירדנה ארזי, לאה לופטין, רותי הולצמן, ששי קשת, עמוס טל שיר ואחרים.

כנס הנח"ל - שיתקיים, כאמור, בבית-גבריאל ויכלול מפגש חברים על-פי שנתוני גיוס, הופעה של להקת הנח"ל ושירה בציבור - מיועד להעביר מסר של השרשת מורשת, אומר לבנון, ולכן חשוב שהנחלאים יגיעו אליו בהמוניהם. בית גבריאל ערוך לקלוט 2,300 איש, ואם יגיעו יותר, יש מקום בשפע על הדשא, בתנאי שלא ירד גשם, כמובן. עלות ההשתתפות באירוע סמלית בלבד (30 ש"ח לאדם), ואת השאר מקווה לבנון לגייס באמצעות גופים שונים.

לבנון מבטיח שגם אחרי הכנס לא ישקוט על השמרים, והוא פועל במלוא המרץ למען הקמת "בית הנח"ל", שייתן ביטוי לתרומתו הייחודית של החיל בהתיישבות ובלחימה.