הפסל ומורה האמנות ינון דה-גרוט, חבר קיבוץ גזר, שב לקיבוצו בשעה אחת וחצי בלילה ביום שני האחרון והבחין לתדהמתו כי הפסל שיצר – דמות מפוסלת בעץ של שומר שדות מיתולוגי רכוב על סוס ואוחז ברצועה אליה קשורים שני כלבי שמירה, נעלמה כלא היתה. הפסל הכבד שהיה צמוד לעמוד תמיכה הוסר ונלקח.

הפסל בגזר, לפני הגניבה

דה-גרוט, הזעיק את רכז הביטחון ואת חוקרי המשטרה – כדי שיתחילו לברר מי אחראי לגניבה. לאחר היוודע האירוע, התקבלו עדויות של תושבי הקיבוץ לפיהן כבר בשעה 11:00 בלילה הבחינו בחסרונה של דמות הרוכב אבל אלו שיערו שדה-גרוט לקח אותה לשיפוץ. בימים הקרובים עמד להיחנך שלט שמתאר את הפסל ונסיבות יצירתו, וגם בסיס הבטון עמד להבנות בכיכר.

בחודש נובמבר 2018 פורסם בעיתון  "ידיעות הקיבוץ" סיפור הפסל והעומד מאחוריו. מדובר בפסל עץ המשוח בלכה ובצבע אקרילי שחור, שעשוי במכוון נטול נפח. הוא נוצר על פי צילום ארכיוני ישן ומגולל את סיפורו הטראגי של שומר השדות המיתולוגי זרובבל פבזנר (זורי).

זורי נולד ביוני 1921. הוא למד והתחנך בבן שמן ובכפר מאיר שפיה, ואחר כך עזב עם חבריו לדגניה וגניגר. בתום הכשרה שעבר שם עלה עם חברים לקיבוץ גזר. הוא מונה מהר מאוד לתפקיד שומר השדות, כשהרכיבה שלו על סוסתו האצילית לילית זיכתה אותו בכינוי "מלך השדות", גם מפי ערביי הכפרים סביב. בנוסף לעבודת השמירה, כששני כלבים מסורים לצדו, אסף זורי מידע מערביי הסביבה על מזימות שנרקמו כנגד היישוב היהודי ומסר אותו לידי ארגון ההגנה. הוא ידע היטב שהוא שם את עצמו בסיכון מול תושבי הכפר אבו שושה שעל תל גזר (כרמי יוסף של היום), אבל המשיך למלא באומץ את משימותיו.

ב-20.3.1948, במהלך סיור שגרתי, נרצח בידי כנופיה שארבה לו אחרי שהסתובב לבדו בשדה. תושבי הכפר החזירו את הגופה לגזר, ועליה סימני התעללות. למחרת יצאו אנשי הקיבוץ וקיבוץ נען הסמוך לפעולת תגמול בכפר, ופוצצו את בית המוכתר.

זורי נקבר בבית העלמין בגזר והוא בן 27. שלושה חודשים לאחר מכן נפלו 19 מחברי גזר במהלך קרב על הגנת הקיבוץ לצד תשעה חיילים שנהרגו גם הם. הקיבוץ נכבש בידי הערבים וכל מי שנותר בחיים נאלץ לעזוב.

אחרי הגניבה

לימים הוקמה עמותת הנצחה לנופלי גזר, וזורי ביניהם. מדי שנה עולים פעיליה לאתר ההנצחה ולבית העלמין. גם אחיו של זורי, גבי גבינזון.

דה-גרוט (33), נשוי לליפז ואב לילדה קטנה, לא הכיר את האדם שהפך מאוחר יותר לנושא עבודתו האמנותית. הוא מצא לגמרי במקרה את הצילום שאותו פרסם רכז הארכיון בגזר איציק סגל, וביקש לקבלו כדי להפוך אותו לאמנות סביבתית. הסיפור של זורי שבה את ליבו של דה-גרוט, והוא המשיך לחקור אודותיו. "מדובר בפסל בגודל אמיתי, גובה שני מטרים, המבוסס על טכניקת פוטוריאליזם שהופכת תצלום לתלת מימד", הסביר אז דה-גרוט.

"קודם כל הדימוי של השומר על הסוסה עם הכלבים הקסים אותי, ורק אחר כך התחקיתי אחר הפרשה של זורי. היתה לו אישיות מטורפת וגדולה אפילו לזמנה. כילדים לא הכרנו את המיתוס הזה, כל מייסדי הקיבוץ אינם נמצאים פה, והקהילה של גזר היום מנותקת מזו שהיתה ב-1948. רק לאחר גמר העבודה הבנתי שיש לו אח, צעיר ממנו ב-11 שנה, ושוחחתי איתו על האיש ועל התצלום".

בתחילה הוצב הפסל המרשים בשדות הקיבוץ ולפני חדשים ספורים הועבר לכיכר הקיבוץ.

"גניבת הדמות של זרי היא תעלומה גמורה בעיניי... הרי קל הרבה יותר היה לגנוב את הכלבים מאשר את הפרש, ובכל זאת הוא נעלם. אני יכול להעריך בזהירות מתבקשת שאולי ידם של תושבי אבו שושה בדבר ואולי של צעירים שעשו מעשה קונדס למרות שלא פשוט לגנוב פסל במשקל כזה. לא מאמין שמדובר בוונדליזם כי לא נגרם נזק כלשהו לשאר חלקי הפסל". 

אין מצלמות שיכלו היו להעיד על רכב נמלט מהקיבוץ והפסל עליו?

"אין באזור הסמוך לפסל מצלמות אלא רק בתחנת הדלק הסמוכה וביציאה מהקיבוץ. תהיה בדיקה של הצילומים אבל ספק אם יתגלה משהו. זה מזעזע לחשוב שפוגעים בנכסי תרבות של המקום".

פסל נוסף שלו, המצוי בכביש הגישה לקיבוץ , נגנב אף הוא ואותר מאוחר יותר במושב יד רמב"ם. "אני לא יודע אם ישנו קשר בין שתי הגניבות, אבל עד לצהרי יום רביעי דמות השומר עדיין לא אותרה".