תלמידי י"ב בתיכון "שקמה" בקיבוץ יד מרדכי, בהובלת מועצת התלמידים, קיימו במוצאי שבת ברחבת בית הספר עצרת הזדהות עם כל תלמידי עוטף עזה תחת הכותרת "שוברים שגרה" עם המסר "תנו לגדול בשקט".

צילום: גורן ויטקינד

הרעיון בעצרת היה להעלות למודעות את התחושות שמלוות את הנוער ביישובי עוטף עזה, ואת ההתמודדות היומיומית עם המצב הביטחוני.

את העצרת ארגנו התלמידים בתמיכת ראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון, מנהלת התיכון אופירה גל, מנהלת חטיבת הביניים איילת גולדנברג, יפית בוכריס מנהלת אגף החינוך במועצה, יו"ר ועד ההורים שלומי איבגי וקרן פרחן מדמוני חברת הוועד. בעצרת השתתפו גם ראש מועצת שער הנגב לשעבר אלון שוסטר ומחליפו אופיר ליבשטיין.

להצלחת העצרת נרתמו אומנים מהשורה הראשונה, שבאו לשמח ולחזק את הנוער, בהם: הסטנדאפיסט נדב אבקסיס, שירה מרגלית, טליסמאן, מיכה ביטון, ענבל בן דרור, הראפר גל אלדר בוגר בית הספר והצמד אורי ובן.

"אנחנו, נערי חוף אשקלון ובית ספר שקמה, אומרים: 'לא עוד!'. כבר לא רוצים שתבטיחו יונה ולא עלה של זית. תנו לגדול בשקט", אמר אחד המארגנים, התלמיד עמית סעדה.

"שגרת החיים אליה הורגלנו הפכה לנשק קטלני שהופנה נגדנו. ימים של הבלגה ואז ימים של הפוגה. יש מישהו שלא מבין שהחזרה לשגרה היא לא אוטומטית כמו שחושבים בממשלה, ושהנפש שלנו במלחמה, ושיש פה דור שלם, דור העוטף, שחי על הקצה לא כי הוא רוצה.

"ככה לא אמורים לגדול נערים, ילדים ותושבים ב-2018. הלחצים היום יומיים מהיכן יגיע הטיל או הבלון אמורים להתחלף בהכנות למבחנים, בטיולים ובמה נעשה בצבא. בעוד שנה נתגייס במטרה לשמור על המדינה ולחזור הביתה, לנוח ולא להילחם. אני פונה מכאן לראש הממשלה: שמור על העוטף.

"יש כאן אנשים נפלאים שהם חלק ממדינת ישראל. אנחנו נערי חוף אשקלון ותלמידי שקמה מצהירים בפני כולם: אנחנו מתכוונים ליצור את השינוי בעצמנו. תנו לגדול זו לא סיסמה, זו דרך חיים שמגיעה לכל אזרח במדינה ואנחנו לא מתכוונים לוותר עליה".

"התפקיד שלכם זה להיות ערניים, להיות אכפתיים, לעשות אירועים מהסוג הזה", אמר ראש המועצה פרג'ון. "אנחנו גאים בכם. הצבא יעשה את מה שמוטל עליו, המדינאים יעשו את מה שמוטל עליהם ואתם תעשו את מה שמוטל עליכם. ישר כוח על העשייה הברוכה".

"זו היתה עצרת מאוד מכובדת. יש לה ערך עליון והיא עלתה מעל הציפיות וכל הכבוד לתלמידים ולעוזרים", סיכמה גל.