למרות העלייה במפלס האגם הלאומי, בשנים האחרונות עולה הכינרת לכותרות בגלל שתי סיבות עגומות: ההצטמקות ההדרגתית של האגם והמפגעים הרבים שמשאירים אחריהם המבקרים בו. הסיבה השנייה היא גם זו שבגללה החלו רבים להדיר את רגליהם מהאזור.

חברי היחידה בכינרת. להחזיר עטרה ליושנה | צילום: רשות הכינרת

בצפון החליטו להילחם בתופעה ולהחזיר עטרה ליושנה. תחת הכותרת "שומרים על הכינרת", הוחלט שם לשנות את המציאות בחופי האגם ולהחזיר את הכינרת למשפחות. לשם כך החל בימים האחרונים גיוס נרחב ליחידה משטרתית התנדבותית בתחום הגנת הסביבה. מטרתה של היחידה לשמור על איכות הסביבה ועל איכות המים בסובב כינרת ובחופיה. הרעיון להקים יחידת מתנדבים הוא פרי שיתוף פעולה של איגוד ערים כינרת ורשות הכינרת, משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה והרשויות המקומיות.

צחי גביש, מנהל יחידת משמר הסביבה כינרת, באגף מנהלת הכינרת, אומר כי השאיפה היא לגייס לעניין זה תושבים מהאזור שחשובה להם השמירה על ביטחון הציבור ועל איכות הסביבה, תוך כדי השתלבות בתפקיד התנדבותי מאתגר וייחודי. עוד מוסיף גביש, כי המתגייסים ליחידה יעברו ראיון ראשוני, מבדקי כניסה לפי דרישות משטרת ישראל, קורס הכשרה בסיסי מסמיך והשתלמויות מקצועיות. בהמשך הדרך, ובהתאם לנוהלי משטרת ישראל, יקבלו תעודת מתנדב משא"ז ומדי יחידה.

לרשות היחידה יועמדו כלי רכב, ובאמצעותם יתנהלו משמרות הפיקוח. המתנדבים יעבדו בשיתוף פעולה עם פקחי יחידת הפיקוח והאכיפה של רשות הכינרת בראשותו של חגי לוין, לצד צוותי משטרה נוספים בחופים. "מטרת יחידת משמר הסביבה כינרת היא הגברת אכיפת חוקי הסביבה בכינרת ובסביבתה, הגברת הנוכחות המשטרתית והגברת ההרתעה", אומר גביש.

בסוף השנה שעברה אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק הסדרת הטיפול בחופי הכינרת, תיקון אשר יסייע לשמירה על "חופים שקטים" בכל 15 חופי איגוד ערים כינרת. רשות הכינרת קיימה פיילוט מוצלח, ובמסגרתו נאכף האיסור להשמיע מוזיקה רועשת. המטרה היתה לא רק לשמור על השקט, אלא גם לייצר מקדם בטיחות, כך שהמצילים יוכלו לשמוע את הקהל הרחב ובעיקר את הנזקקים לסיוע. נוסף על כך אישרה הכנסת אפשרות של הטלת קנסות על מפירי החוק.

לדברי הגורמים המעורים בפרטים, השמירה על חופים שקטים החזירה רבות מהמשפחות שנטשו במשך השנים את חופי הכינרת.

אחת מאלה שכבר משתתפות בסיירת המיוחדת בכינרת היא שולמית פינקס־פלד (59) מקיבוץ אלומות. "תמיד הייתי בעניין של התנדבות ושל נתינה לקהילה", היא מסבירה. "לפני כ־13 שנה התנדבתי לשיטור הקהילתי, ולאחר שהיחידה התפרקה עברתי להתנדב בתחום איכות הסביבה. הצטרפתי ליחידת 'משמר הסביבה כינרת', שבה אני מתנדבת כחמש שעות בשבוע.

"ההתנדבות מבחינתי היא ערך. זו האפשרות לקדם ולשפר את החינוך בחברה לשמירה על היופי ועל הטבע בסביבה שבה אנו חיים. זו חובתנו כאזרחי העולם לשמור על הסביבה למען ההווה ולמען הדורות הבאים. אם אני יכולה לתרום מזמני ומעצמי לנתינה ולחינוך הזולת, אז עשיתי הרבה", אומרת פינקס־פלד.

איך את מרגישה ביחידה?
"ביחידת משמר הסביבה כינרת אני מרגישה תחושה של בית, כמו משפחה אחת גדולה. האחראים תמיד נותנים לנו, המתנדבים, תחושת כבוד ואהבה מעצם ההתנדבות והנתינה. אני גרה בקיבוץ אלומות, ומביתי אני רואה את הנוף המדהים של הכינרת. כיף לי לראות שהיא נשמרת נקייה. כילדה, ביליתי עם הוריי הרבה בכינרת, ולאחר שהתחתנתי ונולדו לי ילדים, המשכתי במסורת הבילוי המשפחתי בחופי הכינרת הנפלאים".

מנהל היחידה צחי גביש מוסיף כי הקורס מיועד לגברים ולנשים כאחד. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר האינטרנט של איגוד ערים כינרת.