שרידי הרקטה בקיבוץ הראל

בהראל נאבקים עדיין על שיקום הקיבוץ מהשריפה הגדולה שפקדה אותם לפני כחצי שנה, והיום (רביעי) הם מצאו את עצמם תחת מטר רסיסים שנחתו על הקיבוץ כתוצאה ממפגש בין טיל של הג'יהאד האיסלמי (שכוון כנראה לעבר בית שמש) לטיל מיירט ששוגר מסוללת כיפת ברזל. כתוצאה מהיירוט שהתבצע ממש מעל הראל, שנמצא כ-50 ק"מ מרצועת עזה) נפלו בקיבוץ חלקי הטילים ורסיסים רבים.

 אבי פליישמן, חבר הראל, יצא כמנהגו להליכת בוקר כששמע בסביבות השעה 6:30 אזעקה מחרישת אוזניים. "זה היה כאילו שהפעילו את האזעקה מטר ממני", הוא מספר, "התעשתתי מהר והתחלתי לרוץ. בדרך ראיתי נערים שעמדו בתחנת ההסעה לבית הספר התיכון צפית בכפר מנחם, וכיוונתי אותם מהר לרוץ למחסה קרוב. רצתי הביתה והאירוע הזה ממש החזיר אותי ל-23 במאי בשעה 12 בצהריים, כשהייתה השריפה הגדולה בקיבוץ".

שמעת את היירוט?

"בוודאי. שמעתי בום חזק והבנתי שזה ממש מעל הקיבוץ. תוך שניות צנחו בקיבוץ חלקי הטילים, וגם רסיסים שהתפזרו כמעט על כל שטח הקיבוץ. טיל אחד נחת ליד גני הילדים, וטיל שני ליד לול באזור המשקי. המון רסיסים פגעו בבתים, בדודי שמש ובמכוניות. אבל מה אני אלין לעומת תושבי עוטף עזה שחיים את המציאות הזו כמעט 20 שנה?".

הראל. המון רסיסים פגעו בבתים

פליישמן הנסער מנצל את ההזדמנות להעביר מסר לממשלת ישראל. "זה לא פוליטי אלא עניין מעשי", הוא אומר, "ממשלה שלא יודעת ולא יכולה להגן על האזרחים שלה, צריכה לפנות את מקומה כי אין לה זכות קיום, וזה לא משנה איזו ממשלה זו".

מה מצב השיקום מהשריפה?

"אנחנו נמצאים בעיצומו של השיקום שנעשה בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית מטה יהודה, התנועה הקיבוצית, הארגון הכלכלי משקי הדרום וקיבוצים ומפעלים קיבוציים שתרמו לנו ואני רוצה להודות להם על כך. עדיין לא תמה המלאכה, ואנחנו זקוקים לכל סיוע נוסף".