שבוע סוער עבר על קיבוץ תל יוסף בעקבות הכוונה להזמין את נציגי ארגון "שוברים שתיקה" למפגש עם החברים במועדון. לבסוף חזרו בהם המארגנים מהצעד, והאירוע יתקיים בבית פרטי בקיבוץ.

"אלימות מילולית, רעש וצלצולים". תל יוסף, צילום: אביב לשם

הוויכוח בין המצדדים בהזמנת הארגון לבין המתנגדים גלש מהשבילים לרשתות החברתיות ולאתר "פרלמנט תל יוסף", כשגם החברים לקחו בו חלק.

בסופו של דבר הוחלט שהמפגש, שתוכנן להתקיים לקראת סוף החודש, יתקיים ככל הנראה במועד אבל לא במבנה הציבורי אלא בבית פרטי בקיבוץ.

חברה נוספת שצידדה במפגש וביקשה להישאר בעילום שם הודתה שפניית המשפחות השכולות מתל יוסף למארגנת ולמנהל הקהילה ליאונרד לם היא שהכריעה את הכף לטובת העתקת המפגש המתוכנן ממקומו המקורי.

אריק הרפז (37), חבר תל יוסף ומהמתנגדים המרכזיים לשוברים שתיקה, גייס גם את שם הקיבוץ והעומד מאחוריו לטובת ההתנגדות.

"מדובר בארגון אנטי ציוני ואנטי ישראלי שמהווה אופוזיציה למדינת ישראל", אמר הרפז. "דווקא בקיבוץ שקרוי על שם גיבור גדוד העבודה יוסף טרומפלדור, שהיה לאגדה וסמל להקרבה, לא ראוי שמפגש כזה יתקיים במקום ציבורי וללא ייצוג של הצד שכנגד".

האם הצעתם לקיים עימות במועדון בין מתנגדי שוברים שתיקה לבין נציגי הארגון?

"רבים מחברי ומתושבי הקיבוץ התנגדו להרצאה המתוכננת, בהם קשישים וצעירים בנוסף למשפחות השכולות בתל יוסף, אבל הצעתי למארגנות הכנס לקיים עימות בין איש הימין רן כרמי בוזגלו שנאבק בארגון לבין נציג משוברים. היא סירבה לכך והציעה שנעשה מפגש משלנו בתאריך אחר.

רבים התנגדו. הרפז, צילום: פרטי

"הסכמנו לקיים במועדון דיון פורה פלורליסטי אליו יוכלו להגיע חברים בעלי דעות פוליטיות שונות, אבל כשזה לא הסתייע הבענו התנגדות נחרצת לכך שזה יהיה במקום ציבורי ולא פרטי, שם כל אחד מוזמן לארח את מי שירצה. אני מברך על ההחלטה שהושגה ומאמין שבכך הסתיים הוויכוח".

חברת תל יוסף, שאינה המארגנת, המגדירה עצמה כאשת שמאל טענה בתגובה שלא היתה סערה כפי שתיארו אותה מתנגדי שוברים שתיקה, אבל היא כן הודתה שחברים בקיבוץ התנהגו כלפיה וכלפי מצדדי הלגיטימיות של הארגון בצורה איומה.

"היתה המון אלימות מילולית, רעש וצלצולים, שנועדו למנוע מנציגי הארגון להשמיע את דברם. לא רצינו עימות אלא אירוע שקט ומחכים. אני עצמי לא יודעת הרבה על העדויות של חיילי המילואים ועל הארגון, ורציתי לשמוע על כך ממקור ראשון. זה מאוד עצוב שציבור כופה עמדותיו על ציבור אחר.

"הייתי משווה את הדבר לכפיה דתית ולניסיון הדרה. לא היינו מסכימים לשנות את עמדתנו לגבי קיום ההרצאה במועדון הקיבוץ, אבל פניית המשפחות השכולות גרמה לנו לעשות זאת. עם שכולים לא מתעסקים וזה קדוש בעיניי. בסופו של דבר יתקיים המפגש גם אם לא במקום שנקבע קודם לכן".

שי גליק, מנכ"ל ארגון הימין "בצלמו", התייחס לדברים ואמר כי "גם בקיבוצים מבינים ששוברים שתיקה אינם רצויים במרחב הקהילתי, ואינם מחזקים את צה"ל אלא להיפך. נמשיך לעזור למשפחות השכולות ולחיילי צה"ל כמו לסתם אזרחים אכפתיים שלא לממן מכיסם תעמולה נגד ישראל".

דין יששכרוף, דובר ארגון "שוברים שתיקה", מסר את התגובה הבאה: "שמחנו לקבל הזמנה מתושבי תל יוסף ונגיע להרצות בקיבוץ. כולם מוזמנים להגיע ולשמוע על המציאות האלימה של הכיבוש מהעדויות החדשות בחוברת 'קו חברון: עדויות חיילים מהשנים 2017-2011' שפורסמה בשבוע שעבר".