רון עובד ז"ל. צילום: אלבום פרטי

אבל כבד ירד על קיבוץ פלמחים אחרי שנודע דבר מותו של רון עובד בן ה-18, שנהרג אתמול בתאונה בגיבוש צה"לי. עובד, שמשפחתו היתה ממפוני גוש קטיף ועברה לקיבוץ, נהרג מהידרדרות אוטובוס לעבר קבוצת מועמדים לשירות ביטחון שהיו במהלך מבחני מיון ליחידה קרבית בסמוך לבסיס שומריה בדרום. מלבד עובד נפצעו חמישה נערים נוספים. מתברר כי כמה מהנערים שהיו בגיבוש ראו את האוטובוס מידרדר על האוהל שבו היו חבריהם וקראו להם לברוח, אך אחרים לא הצליחו להימלט - ונפגעו. נהג האוטובוס שהידרדר חשוד בגרימת מוות ברשלנות ויובא היום להארכת מעצר.

"במדינה קטנה כמו שלנו, כאב כזה הופך בין רגע לכאב קולקטיבי. על אחת כמה וכמה כשמדובר בקהילה קטנה ומאוחדת כמו שלנו", ספד לעובד אלי בוהדנה מפלמחים. "קיבוץ פלמחים אשר שכל את מיטב בניו במערכות ישראל, מרכין ראש פעם נוספת, ובצער בל יתואר מבכה את נפילתו הטראגית של עלם החמודות רון עובד ז"ל שנהרג בגיבוש והוא בן 18 בלבד".


בוהדנה סיפר כי יממה קודם לאירוע הטראגי חגג רון יחד עם חבריו מהקיבוץ ולספסל הלימודים את מסיבת הסיום של לימודיו. "כמו רבים מצעירי הקיבוץ וכמי שגדל למשפחה ערכית, הוא ביקש להתגייס ליחידה מובחרת כדי לתרום את חלקו למען הגנה על מדינת ישראל. בבוקר חמישי הוא החל את הגיבוש ובלילה באותו היום הוא נהרג באופן טראגי ובלתי נתפס", אמר.

עוד ספד לו: "רון, אהוב על כולנו, מייצג דור נפלא, צעיר, יפה וערכי. היה ברור שתהיה שם עם מיטב בנינו, עם החיוך והצניעות שמאפיינים אותך כל כך. עם חלומות גדולים, תקוות עצומות ולא מעט שאלות שנותרו פתוחות. הותרת אותנו המומים ועם זיכרונות בלבד. ועכשיו, שום דבר כבר לא יהיה דומה למה שהיה. משפחת פלמחים שאיבדה את הטוב שבילדיה, מתכנסת בתוך עצמה ומבכה את האובדן עם משפחתך האהובה והנפלאה".


הוריו של רון, דורית ומוטי הצטרפו לקהילת פלמחים יחד עם שלושת ילדיהם שי, 21, רון ז"ל, ואביה, 14, עם משפחות נוספות שפונו מהיישוב אלי סיני שבצפון רצועת עזה בשנת 2005. "בפרק זמן קצר השתלבו דורית ומוטי בקיבוץ והפכו לאחד מעמודי התווך החשובים בחיבור בין שתי הקהילות, ובהפיכתן לקהילה אחת מגובשת", סיפר בוהדנה.

כפי שפורסם באתר Ynet, סניגורו של הנהג, עו"ד רז קרן ישועה, מסר כי "הנהג מסר שייתכן והתאונה אירעה בגלל תנאי השטח. הנהג ירד מהאוטובוס ויצא לשירותים. האוטובוס היה עם בלם יד וההילוך, כנראה, היה על דרייב. יחד עם זאת הנהג טוען כי לא זוכר ששינה הילוך. האוטובוס היה מונע. הוא התניע אותו כמה דקות לפני כדי להעלות חיילים. כשהיה בשירותים שמע צעקות וראה את האוטובוס. יש מערכת פנימית שפועלת כשהאוטובוס מונע וייתכן שזה גרם לתאונה. אין מחלוקת שהאוטובוס לא היה בנסיעה כשהוא יצא".

עובד ז"ל מובא כעת למנוחות בבית העלמין בפלמחים. משפחתו הסכימה לתרום את קרניות עיניו, והן יועברו להשתלה בבתי החולים. מדובר צה"ל נסמר כי המשטרה הצבאית ומשטרת ישראל פתחו בחקירה משותפת של נסיבות האירוע. "צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה ואת משפחות הפצועים", נמסר בהודעת הצבא.