לפני ימים אחדים קיבל עירד בירן, תושב ההרחבה בקיבוץ מגידו, את דרגות הסרן לאחר שסיים בהצטיינות קורס מפקדי פלוגות. כבר בחודש הבא יקלוט בירן פלוגת טירונים בגדוד 932 של חטיבת הנח"ל, אותו גדוד שבו הוא עצמו שירת כלוחם, כמפקד כיתה וכמפקד מחלקה.

לעצב את המתגייסים החדשים. בירן, צילום: דובר צה"ל

סגירת המעגל הזו מרגשת את הקצין הצעיר, שאימץ בחום את הסיסמה של החטיבה עם הכומתה הירוקה – "ההון האנושי".

לאחר שהעביר כשנה בקורס טיס והשלים קורס מ"כים וקורס קצינים עם לוחמים מחטיבות חי"ר אחרות, הוא מתעקש שהנח"ל מבטא באופיו ערכים שונים וייחודיים רק לו. אם בשל המורשת והמסורת שקושרות בין התיישבות וחלוציות לבין הצבא, ואם מפני שלוחם ומפקד בנח"ל מדבר על משפחה ולא רק על יחידה צבאית לוחמת.

בירן (24), בן לאב, קצין בחטיבת גולני שעוד משרת במילואים כרס"ן במפקדת החטיבה, ולאם ששירתה ב-8200. יש לו עוד שתי אחיות, האחת בשנת שירות והשנייה תלמידת חטיבת ביניים.

במשפחה, כך סיפר, לא התעקשו איתו על שירות בגולני או במודיעין אלא על שירות קרבי משמעותי. כשנשר מקורס טיס ידע שדרכו לנח"ל, בדומה לחברים מהקיבוץ ומהמוסד החינוכי שומריה שבו למד.

"הגענו לשכונת ההרחבה במגידו לפני עשר שנים", סיפר בירן. "וההתערות בקיבוץ ובבית הספר היתה מהירה. לא היה הלם במעבר. למדתי במגמה משולבת של פיזיקה, מחשבים וערבית, שבדרך כלל מכינה אותך למודיעין אבל לא היה מצב שלא אהיה בשירות קרבי.

"הלכתי לשנת שירות בפנימיית עיינות ליד נס ציונה. היא היתה מאוד משמעותית עבורי מבחינה מנטאלית ואישית. התגייסתי לקורס טיס בינואר 2014. בקורס עצמו אהבתי יותר את פרק החי"ר, כך שהנשירה אחרי שנה וקצת לא היתה משברית במיוחד. הצטרפתי היישר לאימון המתקדם בגדוד 932 , אחר כך יצאתי לקורס מ"כים ולאחר מחזור הדרכה אחד לקורס קצינים".

לא היתה לך בעיה להצטרף עם ותק של שנה בקורס טיס לחבר'ה צעירים יותר, שכבר עברו טירונות יחד והיו מגובשים?

"אני מודה שהיה קשה ומאתגר לעשות זאת, להיכנס חזרה למסלול שעברתי דומה לו במסגרת קורס הטיס, אבל המפקדים והלוחמים קיבלו אותי ממש יפה, כמו בן משפחה חדש.

"יש לי מאותה תקופה מפקד מחלקה שאני בקשר איתו עד היום. קורס המ"כים היה חשוב לי במיוחד, כי הוא היווה עבורי את המעבר מלוחם למפקד – דבר שהיה ברור לי שאני רוצה לעשות.

"במסגרת התפקיד, ומאוחר יותר כמפקד מחלקה, ביצענו כמה מעצרי שב"חים וכמה פעולות ברצועת עזה שגם עלו לכותרות בחדשות, אבל לא היה אירוע לוחמה יוצא דופן. בעיקר פעולות ביטחון שוטף יומיות".

לא אחת דובר על כך שישנם קצינים בדרגים נמוכים יותר, של מפקדי מחלקות, אבל בדרג מ"פ יש מחסור חמור בכוח אדם.

"שמעתי על זה וגם שוחחנו על כך בקורס עצמו, אבל בגדוד שלי יש דווקא עודף של מפקדי פלוגות. היה קשה להחליט את מי למנות מכל אלו שעברו את הקורס".

בירן סיפר איך הקורס הפיקודי אותו סיים רק לפני שבוע אחרי כארבעה חודשים נתן לו כלים לפקד על כוחות גדולים יותר, איך לשלב יחידות שריון הנדסה ומודיעין בתכנון מבצעי, ולחשוב בצורה כוללת, היקפית, ומחייבת תוך לימוד נתונים שלא קיבל בקורסי פיקוד אחרים.

ומה עשית יותר מאחרים שהעניק לך את ההצטיינות בקורס?

"אולי העובדה שלא הורדתי רגל מהגז, שלא ויתרתי לעצמי גם כשהיה קשה ומורכב. בצוות שלי היינו שלושה, לאו דווקא מהנח"ל, שהיתה בטופ. היינו סקרנים, שאלנו ובדקנו את עצמנו כל הזמן, ולא הסתפקנו בפחות מטוב מאוד".

ומה הולך לקרות עכשיו?

"אני מקבל פלוגת טירונים בעוד כחודש. לקראת קליטת הטירונים יש הכנה בדרג המ"פים בבא"ח. אני מחכה לחוויה הזו של עיצוב מתגייסים והפיכתם ללוחמים - ממש כמו שעשו איתי. כך גם עשיתי כשהייתי מפקד מחלקה של טירונים באותו גדוד עצמו. אני חתום לעוד שנתיים, ואחר כך אחליט מה הלאה".