היום (רביעי) אמור להסתיים קורס מפעילי כטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק) של צה"ל בטקס חגיגי בבסיס פלמחים בראשות מפקד חיל האוויר, קצין תותחנים ראשי ומפקד בסיס פלמחים. בין המסיימים גם סג"מ ג', 20, המתגורר בקיבוץ במועצה האזורית בני שמעון.

"לדעת לחבר את הנקודות". סג"מ ג', צילום: דו"צ

ג' אוהב ספורט, טיולים ושטח. בבית הספר התיכון הרחיב את מגמת הכימיה, והיה במכינה קדם צבאית מעורבת בקיבוץ כרמים שבצפון הנגב. במסגרת המכינה למד על ערכי אהבת הארץ, על עשייה חברתית, על הכנה לשירות משמעותי, על חלוציות ועל העמקת זהות ועוד.

ג' התגייס לקורס טיס 180 ביולי 2017 והפסיק את המיונים בסוף השלב הבסיסי. הוא בחר להגיע לקורס מפעיל כי רצה לתרום ולדעתו זו היתה האפשרות הטובה ביותר.

"בדיעבד אני מבין שהזירה השתנתה והצורך ביכולות של מפעילי כטמ"ם עלה", הסביר ג'. "לקחתי חלק בקורס מאתגר, שדרש חשיבה מהירה והצריך לדעת כיצד לחבר את הנקודות. בקורס למדתי להכיל ולשלב את היכולות שלי על מנת להגיע לתוצאה המקצועית ביותר".

לג' עוד שני אחים. אחותו הגדולה מדריכת חי"ר ואחותו התאומה, שהתגייסה לתפקיד לוחמת הגנ"א בכיפת ברזל 947, נמצאת כעת בקורס קציני הגנה אווירית, כך ששניהם משרתים בתפקידי הגנה מזווית שונה על שמי הארץ. אמו סמדר מנהלת חשבונות במפעל בקיבוץ ואביו מנהל שיווק במפעל.

לקורס מפעיל מגיעים חניכי קורס טיס שהפסיקו השתתפות לאחר כשנה ומעלה בקורס, יוצאי יחידה 5252 "זיק" בחיל התותחנים, וכן במקרים מיוחדים קצינים מצטיינים או קצינים שבאו מרקע אווירי (מפקדי מגדל פיקוח, מטיסי חוץ, קצינות סימולטור ועוד).

הכשרת מפעילי הכטמ"ם מתבצעת בבית הספר לכטמ"ם שבבסיס פלמחים. ההכשרה נמשכת כחצי שנה ובמהלכה נלמדים תכנים קרקעיים, טיסות במאמנים (סימולטורים), סדנאות שטח, גיחות בקרון בליווי מדריכים, חונכות, למידת דמות המפעיל (אדם, קצין, מפעיל) והתנסות בתפקידי קצינות.

בתום הקורס החניכים מקבלים את סיכות המפעיל ממפקד חיל האוויר ומשובצים לטייסות וליחידות המבצעיות בבסיסי חיל האוויר השונים. לאחר סיום הכשרתם חותמים מפעילי הכטמ"ם חמש שנות קבע ובהמשך יוכלו להגיע לתפקידי מטה או הדרכה, בשילוב הטסה מבצעית כפעם בשבוע בטייסת.