רוני פיטרסון ז"ל. "השריש פה את הבלוז שהפך מאז לחלק בלתי נפרד מהתרבות בישראל" (צילום: ריאן פרויס)

רוני פיטרסון, אגדת הבלוז ואחד מנגני הגיטרה המוכשרים והמוערכים שפעלו בישראל, נפטר בשנתו מדום לב בראש השנה והוא בן 62. במהלך הקריירה המוזיקלית הענפה שלו ניגן פיטרסון עם שלום חנוך (שגם הביא אותו לישראל מארצות הברית), יזהר אשדות, רמי וריטה, מאיר אריאל, יובל בנאי ועוד. עם הרכב הבלוז "רוני פיטרסון וחברים" הוא הופיע בארץ ובעולם כשליח של משרד החוץ. השנה הספיק פיטרסון להפיק מופע לציון יובל שנים לפסטיבל וודסטוק, ועמד להופיע עם ירמי קפלן ומאי פיינגולד.

פיטרסון נולד בגרמניה למשפחה קתולית ונישא בשנת 1993 לנועה צפתי, בת וחברת דגניה ב'. לשניים נולד בן בשם אֶריק דילן, על שמם של שני ענקי הגיטרה בוב דילן ואריק קלפטון, שהיו נערצים על רוני בנעוריו. מספר שנים לאחר מכן התגרשו השניים. נועה משמשת כיום בתפקיד מזכירת מנהל הקהילה של הקיבוץ. הבן אריק (26) מתגורר גם הוא בדגניה ב' ומפליא לנגן בגיטרה כאביו המנוח.

לימים נישא פיטרסון למפיקה ולעורכת הטלוויזיה נילי, ולשניים נולדה בת בשם ניקול. לאחר מותו הפתאומי של פיטרסון ביקשה אלמנתו נילי לערוך לו קבורה בבית עלמין במרכז, אך משום שלא היה יהודי הקשה משרד הפנים את תהליכי הקבורה, ואף דרש סכום של 60 אלף שקלים בעבור סידורי הקבורה.

בצר לה פנתה נילי פיטרסון לסיוע אצל גורמים שונים שיאפשרו קבורה ללא הוצאה כה גדולה. יעל חולדאי, אשת ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, הציעה לקבור את הגיטריסט הנערץ בבית העלמין הקתולי ביפו.

קודם לכן התבקשו גם חמי סל (עין שמר) וד"ר אבי עופר (מענית) לסייע באיתור קיבוצים שייאותו להקצות חלקת קבר לפיטרסון, אבל זמן קצר לאחר מכן קיבלו הודעת ביטול. גם הנהלת קיבוץ משמרות, שבתחומו קיים בית עלמין אזרחי, שקלה במהלך החג בקשה של שני חברים המקורבים למשפחה לקבור את פיטרסון בקיבוץ, אך נאלצה להשיב בשלילה. עו"ד מאיר גוטרבוים, חבר משמרות ויו"ר ועד ההנהלה של הקיבוץ: "עם כל הצער, נאלצנו להשיב בשלילה על הפנייה. יש לנו בית עלמין אזרחי שפעל עד לשנת 2009, אז עצרה רשות מקרקעי ישראל את הפעילות בו. מאז נקברים בבית הקברות של הקיבוץ רק חברים ותושבים של משמרות".

בצל האובדן מבקשת נילי פיטרסון להדגיש כמה גדולה הייתה עשייתו של בעלה. "רוני הביא לפה את הבלוז בזכות שלום חנוך, שהוא חבר יקר ואהוב. הוא השריש אותו פה, והבלוז הפך מאז לחלק בלתי נפרד מהתרבות בישראל. נוסף על כך הוא ייצג את המדינה כשליח של משרד החוץ באחד הפסטיבלים הכי חשובים בעולם - פסטיבל מונטרו. הוא עשה סיבוב הופעות בפני ראשי ערים ופרלמנטים במזרח אירופה. הדברים האלה לא ידועים כי אנחנו אנשים של עשייה, לא של התהדרות, ולכן חשוב לי לדבר גם ברגעים הקשים האלו. אני רוצה שיכירו את הבן אדם".