בלוני נפץ. הסלמה, גם בכמות וגם באיכות שלהם | צילום ארכיון: גדי קבלו

במקביל לסיום אירועי דרום אדום, שב אזור עוטף עזה (בדגש על המועצה האזורית אשכול) להיצבע בצבע עגום, ואימת ההסלמה שוב באוויר. אם בחודשי הקיץ היו אלה עפיפוני התבערה, כעת גובר זרם בלוני הנפץ המופרחים מהשטחים הפלסטיניים לעבר ישראל. כך, רק בימים האחרונים (נכון לכתיבת שורות אלו) לפחות שני מקרים של התפוצצות מטענים המחוברים לבלוני נפץ אירעו בקיבוצים בקרבת הגדר.

התושבים, הסובלים פעם אחר פעם מהאלימות העזתית, מתוסכלים לקבל דיווחים לקוניים דרך המועצות ורכזי הביטחון על בלוני הנפץ. כך למשל נשלחה הודעה לתושבים ביום שני בצהריים. "13:45. בלון נפץ התפוצץ בין שני מבנים בתוך יישוב באשכול. אין נזק או נפגעים. איש לא היה בבית בזמן האירוע. נא לא להתקרב למקום. בשעה האחרונה שני אירועים נוספים בשטח המועצה: פיצוצי בלונים". וביום שלישי: "13:10. זר בלונים שחצה לשטחנו הפיל עצם לא מזוהה בשטחים החקלאיים מחוץ ליישוב באשכול. לפי דיווח החקלאים היה פיצוץ, אך לא נגרם נזק לנפש ולרכוש".

רוני גיסין, חברת קיבוץ הסמוך לגבול הרצועה - שגם בו נפלו בלוני תבערה ובדרך נס לא פגעו באיש, אלא רק במבנה ורכוש - טוענת שאיש לא עדכן אותם על מה שקרה בשטח הקיבוץ, והבשורה הגיעה לחברים ולתושבים באמצעות התקשורת. "העיתונאים בדרום עדכנו אותנו, ואנחנו לא שמענו כלום. אולי משום שזה היה בשעות הבוקר, שגם כך אינן שקטות. אני משמשת דוברת הקיבוץ, ולא ידעתי היכן נפלו בלוני הנפץ", אמרה. לדבריה, במקביל לכך, בחודש האחרון נשמעים פיצוצים עזים כמעט בכל יום מכיוון הרצועה. "אנחנו סובלים בעיקר מההפגנות על הגדר ומהגז המדמיע של כוחותינו. בעבר הלא רחוק היתה הרוח מביאה אלינו את ניחוח עשן הצמיגים של העזתים המפגינים, אבל שינוי כיוון הרוח בחורף עושה את שלו, וזה פחות נורא. אנחנו מנסים שלא לחשוב על הקיץ הקרוב, ומקווים שתהיה ממשלה חדשה שתביא סוף לסבל הזה", היא סיכמה.

רננה יעקב, חברת קיבוץ אחר באשכול, ידעה לספר על חפץ בלתי מזוהה שנחת בשדות הקיבוץ ולא התפוצץ למרבה המזל. "אנחנו מרגישים שישנה הסלמה, גם בכמות בלוני התבערה וגם באיכות שלהם. אין קשר לעונות השנה, אלא למערכות היחסים המורכבות שבין ישראל, חמאס ומצרים. הטרור מעזה מתגבר בכל חודש לקראת מועד העברת הכסף מישראל לרצועה. זהו מעין לחץ תודעתי והבטחה לשקט יחסי לאחר העברת 15 מיליון הדולרים".

מישהו עומד לצידכם בימים האחרונים?
"ממש לא. מדובר הרי ב־15 אלף איש באשכול שאינם מהווים אפילו רבע מנדט. השרים לא חושבים שהם מקבלים פה קולות, אז למה שיתאמצו. מי שהגיע לכאן השבוע היה טל רוסו, שבא להתנצל על דברים שלא אמר. הכלניות נעלמו, ואיתן גם האורחים הרבים שפקדו אותנו".

ואין עזיבות של משפחות עקב המצב?
"בקיץ היתה משפחה אחת שעזבה, ולדעתי לא בגלל המצב הביטחוני. אנחנו עדיין מצויים בהליכי קליטה נוספים על אלו שהיו בקיץ, ועומדת לקום פה שכונה חדשה שדייריה יתגוררו בינתיים במבנים זמניים. מדובר בעשר משפחות".

ופוליטיקאים מגיעים אליכם?
"אני יודעת שיהיה כאן פאנל בחירות, אבל לא יודעת מה ומי יהיה. חוץ מזה לא סופרים אותנו בשגרה ובימי החירום".

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני (נירים) פרסם ביום שלישי את הדברים הכמעט קבועים שלו בנסיבות אלו של הסלמה. "בזמן שממשלת ישראל עסוקה בהמולת הבחירות, תושבי עוטף עזה בהמולה של הדי פיצוצים ובלוני נפץ. ממשלות ישראל מיגנו את יישובי עוטף עזה במרחבים מוגנים והביאו את כיפת ברזל וכן את הפתרון הטכנולוגי למנהרות. לבלוני הנפץ עדיין לא הומצא כלי הגנה, ואנו עדיין לומדים את האיום החדש ואת דרכי התיווך שלו לילדים. הגיע הזמן להשקיע פחות בהתגוננות ויותר בפתרון ארוך טווח לבעיה. אלו ימי בחירות. אני קורא לאזרחי ישראל - שאלו את המתמודדים לכנסת: מהו הפתרון שאתם מציעים לרצועת עזה?"