משה טנא, בן וחבר קיבוץ גת ומנהל מועדון צוותא בתל אביב קרוב ל-20 שנה, הלך לעולמו לאחר מאבק במחלת הסרטן והוא בן 70.

הכישרון התגלה כבר כשהיה נער. טנא, צילום: אלבום פרטי

כבר כנער התגלה כישרונו האמנותי והתיאטרלי של טנא, והוא הופיע בהפקות מקומיות. לאחר שחרורו מצה"ל כלוחם בנח"ל למד תאטרון בסמינר הקיבוצים, ומשם התחיל להופיע כשחקן בתאטרון בית הקיבוץ ובהפקות פרטיות. הוא שירת כקצין בשירות סדיר ובמילואים, והשתחרר בדרגת רס"ן.

כל חייו עסק טנא בתחום התרבות בקיבוצו, כמו גם בתנועה הקיבוצית, ובעיקר בצוותא שהפך לביתו השני.

בעת שכיהן כמנכ"ל מרכז התרבות ייסד טנא את פסטיבל התאטרון הקצר, את פסטיבל העוד, קבלות שבת ועשרות רבות של הפקות מקוריות שבלעדיו לא היו עולות על הבמה. תקופה מסוימת טנא אף שימש כמזכיר קיבוצו לצד תפקידו כמנהל צוותא.

פיטוריו מניהול צוותא היו קשים עבורו, וגם עצומות שהגישו אומנים רבים בניסיון להחזירו לתפקיד לא סייעו. בראיון שהעניק לעיתונות הקיבוצית זמן קצר לאחר חזרתו הכפויה לגת אמר טנא: "אני עדיין מבולבל ובשלב עיבוד האבל, אבל אני מקווה להמשיך לעסוק בתחום התרבותי-אמנותי שהעסיק אותי כל השנים.

"לא תכננתי פרישה בעת הזו, היו לי עוד תוכניות רבות לצוותא, אבל החליטו מה שהחליטו ואני נשלחתי הביתה בדרך מאוד לא הוגנת, פוגענית. צר לי לא רק על עצמי אלא על הגוף הזה, שנקרא צוותא".

עוד סיפר טנא כי בתחילת דרכו כמנהל מועדון התרבות התל אביבי אמרה לו חברת קיבוץ שהיא מלאת קנאה בו, על שהוא פוגש ומכיר אומנים רבים ומפורסמים. "ואז השבתי לה שלכולם בסופו של דבר יש ריח מבית השחי", השיב לה בחיוך.

לפני מספר חודשים חלה טנא במחלה קשה ממנה לא הצליח להתאושש. הלווייתו תתקיים מחר, יום שני, בשעה 14:00, בבית העלמין בקיבוצו.