הבחירות לראשות התנועה הקיבוצית אמורות להתקיים לקראת סוף 2019, ועד כה לא נרשמה תכונה יוצאת דופן בקרב מתמודדים פוטנציאלים להחליף את המזכ"ל המכהן ניר מאיר בתפקיד. מאיר עצמו טרם הצהיר האם ירצה להיבחר מחדש אחרי שזכה בבחירות ב-2015, עם פרישתו של איתן ברושי לטובת כניסתו לכנסת.

התפקיד מרתק אותו. רזניק, צילום: ששון תירם

השם היחיד עד כה שעולה שוב ושוב כמי שמחפש לכבוש את תפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית הוא זה של חגי רזניק מקיבוץ רביבים.

רזניק, 41, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון משנת 2017, כיהן בעבר כמנכ"ל המועצה האזורית רמת נגב, כמנהל הפנימייה בשדה בוקר, כמזכיר קיבוץ רביבים ועוד. בנוסף פרסם שלושה ספרים, בהם שני רומנים המספרים על חוויות ההתמודדות וההתבגרות של נערים בסיכון (שגם הוא היה חלק מהם בילדותו), וספר ילדים שעיסוקו בפערי מעמדות בחברה. הוא גרוש ואב לשני ילדים.

מקורביו של רזניק סיפרו למיינט קיבוץ כי הוא אמנם לא הצהיר בפומבי שיתמודד בשנה הקרובה על תפקיד המזכ"ל, אך הוסיפו כי הוא מרבה להיפגש עם חברי קיבוצים שונים במטרה להכיר את השטח מקרוב ואולי לגייס אותם עבורו בבוא העת.

סימנים נוספים שעשויים להעיד על כוונותיו באו לידי ביטוי בראיונות שהעניק בחודש שעבר לשני כתבי עת מקצועיים שמשיקים לפעילותו במשרד הבינוי והשיכון: "השיפוץ - ביטאון התאחדות קבלני השיפוצים" ו"משוב לחקלאות".

בשני הראיונות הודה שחלומו בעבר היה להיות חבר קיבוץ, מזכיר קיבוץ ומזכ"ל התנועה הקיבוצית. דברים דומים אמר בראיון בחודש מאי האחרון ל"ידיעות הקיבוץ".

ניסיון העבר מוכיח שסיכוייו של ראש תנועה מכהן לנצח בבחירות גבוהים משל מועמדים חדשים, אבל היותו של רזניק בעל המשרה הציבורית הרמה ביותר שבה מחזיק כעת חבר קיבוץ, בנוסף לתפקידים ציבוריים אותם מילא בגיל צעיר מאוד, הופכים אותו לבעל סיכויים טובים להיבחר כמזכ"ל במערכה הקרובה או בזו שאחריה.

"אני מודה שתפקיד מזכ"ל התנועה מרתק אותי", אמר רזניק למיינט קיבוץ. "הודיתי בעבר, וגם לאחרונה, שארצה להיות מזכ"ל אבל לא נקבתי מתי. בשלב זה אני מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ומנסה לעשות את המיטב במסגרת התפקיד.

"זה לא סוד שאני חושב שהתנועה הקיבוצית צריכה להיות מה שהיתה, לא רק בית, אלא גם ובעיקר כזו שמייצגת ערכים בחברה הישראלית, ובזה ארצה להשקיע. אבל שוב אבקש להדגיש שלא מדובר עדיין בהכרזה על התמודדות לתפקיד בשנה הקרובה".

ניר מאיר מסר בתגובה לדברים: "איני נוהג להתייחס לשמועות. יש לפנינו שנה שלמה של עבודה עם אתגרים גדולים. בכך אני עוסק ולא בפוליטיקה, בשמועות וברדיפת כותרות. אני מברך כל חבר וחברה שרואים לנגד עיניהם את טובת התנועה, ויעמידו עצמם לבחירה".