ניר מאיר. מאמין שזה לא הזמן לזעזועים | צילום: דנה בר־און

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר (קבוצת שילר) הכריז בתחילת השבוע כי בכוונתו להתמודד על קדנציה נוספת בתפקיד. מאיר בן ה־62 מכהן בתפקיד מאז 2015, כשנבחר להחליף את איתן ברושי כאשר רץ לכנסת. הבחירות יתקיימו בסוף שנת 2019. מאיר עדכן את מזכירות התנועה הקיבוצית בהחלטתו להתמודד לכהונה שנייה.


"ההחלטה להתמודד התקבלה לאחר שנבחנה בכובד ראש", אמר מאיר, "ולאחר התייעצויות רבות עם מנהלות ומנהלים בכירים, יו"רים של קיבוצים, מנהלות ומנהלי קהילה רבים, חברים קרובים וכמובן עם המשפחה. מיפוי המשימות והאתגרים, לצד דחיפה וגיבוי גדול של בעלי תפקידים רבים במרחב העשייה הקיבוצית, הובילו להחלטה שלמה להמשיך לקדנציה שנייה - כפי שהצהרתי בבחירות הקודמות שבכוונתי לעשות. חונכתי שלא מסיימים תפקיד לפני שמשלימים את המשימות, ודאי שלא בתקופה רבת אתגרים, איומים וחוסר ודאות כמו זו. ללא תמיכת המשפחה, שבהחלט משלמת מחיר, לא הייתי מעמיד את עצמי לבחירה מחדש. מהרגע שבו התייצבה המשפחה לימיני, נסללה הדרך להתמודדות נוספת".


מאיר התחייב כי בשנת הבחירות הקרובה לא יהיה מטה התנועה מעורב בכל פעילות פוליטית, וימשיך לשרת כבעבר את הקיבוצים ואת התנועה. "הבחירות חשובות, אבל הן לא הדבר החשוב ביותר. מטה התנועה פועל ויפעל למען הקיבוצים ולמען החברות והחברים באותה מחויבות ומקצועיות, ולא יהיה מעורב בשום אופן בבחירות", אמר.
מאיר, שמילא בעבר שורה של תפקידים בתנועה הקיבוצית, בהם יו"ר התאחדות הארגונים הכלכליים בקיבוצים, אמר כי בכוונתו להמשיך בגיבוש חזית קיבוצית מאוחדת כדי לחזק את התנועה הקיבוצית, את הקיבוצים ואת החברות והחברים בקיבוצים.


"השנים האחרונות העמידו את הניסיון שלנו במבחנים חוזרים ונשנים, ואני מאמין שעמדנו בהם", אמר. "הגענו להישגים רבים ומרשימים בארבע השנים האחרונות, ויש צורך בהמשכיות העשייה ובהמשך העבודה של הצוותים המנוסים והמוכשרים שהקמנו - בבנייה, בחינוך, באגף הצעירים החדש ובמעורבות החברתית שלנו. בנינו תשתית איתנה, אבל העבודה עוד רבה. יש לי אחריות לעמוד ביעדים ובמשימות העומדים בפנינו", הצהיר.


אתה כבר יודע מי יתמודד מולך?
"נכון לעכשיו, איני יודע על מתמודדות או על מתמודדים. האתגרים שעימם אנחנו מתמודדים הם רבים ומורכבים מאוד, וגם תנאי אי־הוודאות הם גדולים. לאחר הבחירות נצטרך ללמוד לעבוד מול ממשלה חדשה שאיננו יודעים את קווי היסוד שלה או את תפיסת עולמה, וכמובן מול שרים חדשים. אני מאמין שזה לא הזמן לזעזועים, ודאי לא לחוסר ניסיון. מי שיש להם הניסיון הנצבר והנדרש לעמוד בראש התנועה בעת הזאת - ראוי שיתמודדו, ואברך על כך. התנועה הקיבוצית היא מופת לדמוקרטיה, ואברך כל חברה או חבר שיעמידו את עצמם לבחירה לאחר שבחנו בכובד ראש את המשימות המונחות לפתחנו".


מאיר התחייב כי אם יזכה מחדש באמון חברי הקיבוצים, הקדנציה השנייה תהיה גם האחרונה. "אני מאמין שלדור הצעיר מקום מרכזי וחשוב בצוותי העבודה שלנו. שם הם רוכשים את הניסיון הנדרש. בארבע השנים האחרונות בנינו את כוורת ההנהגה הצעירה והמוכשרת שלנו, אך לתחושתי הניסיון הנחוץ להובלת התנועה בתקופה זו לא נצבר עדיין בהיקף המספק", אמר. "נמשיך ונכשיר את דור ההנהגה הבא שלנו כדי שיהיה מוכן לקחת את המושכות ב־2023. זהו הדבר האחראי והנכון לעשות בתקופה זו".


עוד אמר מאיר כי תפקיד מזכ"ל התנועה מעולם לא שימש עבורו קרש קפיצה לתפקיד אחר. "התמודדתי לתפקיד רק לאחר שצברתי ניסיון רב בזירה הקיבוצית", סיכם, "וכמובן את כל הידע הנדרש להצלחה בו".